Açık tütün satışı yapanlara rekor ceza

26/07/2013 0 ile admin

Her tiryaki bir gün bırakacak, neden bugün olmasın! 19 Mayıs 2008 tarihinde devreye giren ‘kapalı alanlarda sigara içme yasağı’, bazı tiryakilerin sigarayı bırakmasını, bazılarının ise azaltmasını sağladı.

    Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu rakamları, 19 Temmuz 2009’da kapsamı genişletilen yasağın olumlu sonuçlar verdiğini ortaya koydu. Kurumun verilerine göre, tiryakiler geçen yıl 2008’e oranla 15 milyon paket daha az sigara tüketti. Gelişmeyi sevindirici bulan Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Sefa Saygılı, uygulamanın kararlılıkla devam etmesi gerektiğini söylerken Türkiye’de her yıl 114 bin kişinin sigara yüzünden hayatını kaybettiğini vurguladı.

BEŞ İŞYERİNE BASKIN

Emniyet güçleri Tüm Türkiye Genelinde olduğu gibi Saray’da da açık tütün satışı yapan işyerine baskın düzenledi.
Saray Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından pazartesi günü açık tütün satışı yapan işyerlerine yönelik düzenlenen operasyonda yaklaşık yarım ton tütün ele geçirildi.
Saray’da beş işyerine düzenlenen operasyonda ele geçirilen tütün mamülleri yaklaşık 20 bin TL değerinde olurken, beş işyerine de yaklaşık 25 bin TL para cezası kesildi.
4733 Sayılı tütün ve alkol piyasası düzenleme kurulu tarafından kurumdan belge almamış kişilerden ürün alan veya bu kişilere ürün satan ya da belgesinde belirtilen işyeri dışında satış yapan toptan veya perakende tütün mamulü, etil alkol, metanol veya alkollü içki satıcıları ya da açık içki satıcılarına bir Yeni Türk Lirasından, onbin Yeni Türk Lirasına kadar idari para cezası verilecek.