Açık tütün satışı yasaklanıyor mu?

26/07/2013 0 ile admin

Açık tütün satışının yasaklanacağı söylentileri açık tütün satıcıları arasında tedirginliğe neden oluyor. Milletvekilleri getirilmek istenen yasağın Torba Yasa’dan çıkarıldığını söylese de esnafların içinde bir kuşku var. Esnaf işsizliğin hat safhada olduğu Türkiye’de bu işten binlerce kişinin ekmek yediğini belirtiyor.

AHMET ÜSTÜN

Çiftçiliğin ve hayvancılığın bitirildiğini belirten açık tütün satıcıları, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da insanların çok büyük bölümünün tütün işiyle uğraştığını ve tek geçim kaynağı olduğunu belirtiyor. Malatya’da 600 yakın sadece açık tütün satıcısı bulunuyor. Tütünün fiyatı 30 TL’den başlayıp 80-90’a kadar çıkarken, esnaf tütünleri genellikle Çelikhan ve Doğanşehir’den getiriyor.Tütün alıcıları ve satıcıları ise köylülerden oluşuyor.


“YASAKLANDI DİYE KİMSE SİGARAYI BIRAKMAZ”


10 senedir seyyar açık tütün satan Resul Korkmaz, ekmek parası kazandıkları kapının kapatılmasının kimseye faydası olmayacağını belirterek şu şekilde devam etti: “Açık tütün işi yasaklanacak diye bir şey var. Bunun ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum. İnşallah bu bir dedikodudan ibarettir ve böyle bir yasak gelmez.Çünkü buradan binlerce kişi ekmek yiyor. Yazık olur. İşsizliğin yüksek olduğu ülkemizde bir de bu yasak gelirse binlerce kişi daha bu işsizlik kervanına eklenir.

Burada sadece satan kazanmıyor. Bunu eken, kesen, getiren de kazanıyor.Bu tütün işini yapanlar hepsi garibandır. Pancar yasaklandı, tekeller kapandı, çiftçilik bitti. Bunlar nasıl geçimini sağlasınlar. Üç beş lira bu açık tütün işinden geliyor. Onu da keserseniz bunca insan ne yiyecek? Hırsızlık mı yapsın?

Yankesicilik mi yapsın? Herkesin iş aradığı bir ortamda böyle bir yasak sadece insanları ekmeğinden etmekten başka hiçbir işe yaramaz.

Yani kendi insanımız bundan ekmek parası kazanırken insanları dış devletlerin sigaralarına mahkûm etmesinler. Yasaklandı diye kimse bu sigara bırakmaz.”


“EKMEĞİMİZDEN Mİ OLALIM?”

30 yaşındaki Tütüncü Celal, 11 senedir Pamukoğlu Hanı’nda açık tütün satıyor.Kimsenin binlerce kişinin ekmeğiyle oynamaya hakkı olmadığını belirten Tütüncü Celal, şunları kaydetti: “Açık tütün satılmasının yasaklanacağı söylentisi var.

Bunun seçimlerden sonra yasaklanması gündemde. Bu karar çok yanlış bir karar olur. Eğer böyle bir karar varsa yetkililer şimdiden sesimiz duyup bu karardan vazgeçmelidir. Bizler buradan ekmek yiyoruz. Vergimizi veriyoruz.

AKP milletvekili adayı Öznur Çalık, Açık Tütün Satma Yasası’nın Torba Yasa içinden çıkartıldığını ve böyle bir yasağın olmadığını söyledi. Bakalım gerçekten öyle mi?

İnşallah öyledir bari ekmek kapımızdan olmayız. Böyle bir yasak çıkarsa bizler ne yiyip ne içeceğiz. Doğu ve Güneydoğu’da çok fazla insan bu tütün işiyle ekmek parası kazanıyor. İşsizliğin hat safhada olduğu Türkiye’de bu açık tütün işini de yasaklarsalar binlerce kişinin ekmeğiyle oynamış olurlar.

Malatya’da 680 kişi bu işle uğraşıyor. Bunlar sadece satıcıların sayısıdır.

Bunu ekenler ve işleyenler de var. Bunları kattığımız zaman binlerce kişi oluyor.Bu kadar kişinin ekmeğiyle oynamanın kimseye bir faydası olmaz. Tütünlerimizin büyük bir bölümünü Adıyaman Çelikhan’dan getiriyoruz. Hem kendimiz ekiyor hem de köylü vatandaşlarımızdan alıyoruz. Aldığımız tütünleri işleyerek satıyoruz.

Müşterilerimiz genelde köylü ve işçiler. Yani eken de satan da alan da garibanlardır. Bu tütün işini rahmetli Turgut Özal serbest bıraktı.

Garibanlar buradan ekmek parası kazansın diye. Ancak kendilerine oy verdiğimiz AKP ise yasaklamaya ve elimizdeki ekmeğimizi elimizden almaya çalışıyor.”


“MALATYA’NIN TÜTÜNÜ MEŞHUR”

50 yaşındaki Mustafa Sevgi, 20 senedir Pamukoğlu Hanı’nda açık tütün satıyor.Açık tütünün yasaklanmasını kimseye yarar sağlamayacağını aksine zarar vereceğini belirten Sevgi, şu şekilde devam etti: “Tütünleri Çelikhan’dan getiriyoruz. Çelikhan merkez ve köylerinde köylülerden satın alıp işleyip Malatya’da satıyoruz. Ben de aslen Çelikhanlıyım ancak yıllardır Malatya’da kalıyorum. 600–700 kişi bu işin satımından ekmek parası kazıyor.

Bunların bir de bakmakta olduğu ailelerini hesapladığımız zaman bu sayı binleri buluyor.Adıyaman tütünü diye aslında yanlış bir kanı var. Bu tütün Malatya tütünüdür.Çünkü bu getirdiğimiz tütünleri Çelikhan, Doğanşehir Sürgü’den getiriyoruz. Yani bunu eken de satan da içen de aslında hep Malatya insanıdır.Doğanşehir kuru fasulyesi ve elması ile biliniyor. Aslında tütünüyle de çok meşhurdur.Yani tütün eken binlerce aile vardır. Bu işten ekmek parası kazanıyor.

Tütün işini yasaklayınca kimseye bir faydası olmaz. Faydası olmadığı gibi de zararı olur.Çünkü açık tütün yasaklanırsa insanlar bunu içemeyecek anlamına gelmiyor.

Bu sefer insanlar tütünü yasadışı yollarla temin edilecektir. Yani kaçak sigara artış olacaktır. Bu da hem devleti hem bizleri büyük zararlara uğratacaktır.Tütünü genelde köylü vatandaşlarımızdan alıyoruz ve yine köylü vatandaşlara satıyoruz.Tütünün sert ya da yumuşak olmasını yetiştirilen bölge belirliyor.

Yüksek kesimlerde ekilen tütün sert olur. Ancak ova kısmında yetiştirilen tütün ise tam tersi yumuşak olur. Tütünün kilosu kalitesine göre değişiyor. Kilosu 30 TL’den başlar 80-90’a kadar da çıkıyor. Gerçi kalitesi tiryakisine göre değişiyor.

Tütün işi kolay bir işte değildir. Senenin 12 ayı uğraşmak zorunda kalıyorsun.Zahmetli olmasına rağmen insanlar bu işten ekmek parası kazanıyor. Umarım bu ekmekten mahrum bırakamazlar.”


MİLLETVEKİLLERİ ‘YASAK YOK’ DEDİ


28 yaşında Mehmet Karakaplan 5 senedir Cezmi Kartay Caddesi’nde açık tütün satıyor.
Karakaplan, “Tütünleri Çelikhan’da getiriyoruz. Çelikhan’ın tütünleri çok kalitelidir.Satışlarımızda iyi, ancak seçimlerden sonra açık tütün satışının yasaklanacağına dair bir bilgi aldık. Ancak bu ne kadar doğru bilmiyorum. Bu olayı bize milletvekili Öznur Çalık ve Ömer Faruk Öz açıkladı. Vekiller Açık Tütün Satma Yasası’nın Torba Yasa’dan çıkartıldığı ve böyle bir yasağın olmayacağını söylediler.

Ancak bu konuda tam bir bilgimiz yok. İnşallah yasaklanmaz. Sonuçta binlerce aile geçimini sağlıyor. İşsizliğin olduğu Türkiye’de bu işte yasaklanırsa ne yapacağımızı bilmiyorum. Malatya nüfusunun yüzde 50’si Adıyaman’ın nerdeyse tamamı bu işle geçiniyor. Aslına bakarsanız Doğu ve Güneydoğu’nun çoğu açık tütünle geçimini sağlıyor. Köylerde yapacak başka bir şey yok. Hayvancılık ve çiftçilik bitti.Tek geçim kaynağı bu tütün kaldı. İnsanların da bu tek geçim kaynaklarından mahrum etmezler” şeklinde konuştu.