Adıyaman Milletvekillerinden Tütün Açıklaması

26/07/2013 0 ile admin

Adıyaman milletvekilleri, ”kıyılmış Çelikhan tütününün satışında yaşanan sorunun çözümü için çalışma yapıldığını” bildirdi.

AK Parti Adıyaman Milletvekilleri Ahmet Aydın, Mehmet Erdoğan, Şevket Gürsoy ve Hüsrev Kutlu, ortak yazılı bir açıklama yaptı.

Özellikle Adıyaman Merkez ve Çelikhan’da ağırlıklı olarak üretilen kıyılmış sarmalık tütünün satışında yaşanan sorunun çözümü ve uygulanan cezaların düzenlenmesi için çalışma yapıldığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Bitlis, Muş ve özellikle de Adıyaman merkez ve Çelikhan’da ağırlıklı olarak üretilen kıyılmış sarmalık tütüne ilişkin olarak milletvekili arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Torba Yasa’nın 179. maddesinde bir önerge vermiş bulunmaktayız. Önerge ile ceza adaleti açısından da daha uygun olan bir sistem kabul edilerek, satışı yapılan kıyılmış tütünün miktarına göre idari para cezalarında 1/20’ye varan indirimler öngören bir kademelendirme yapıldı.

Bilindiği üzere, daha önceden 1 gramı dahi tamamen yasak ve kaçak kapsamında olan sözleşme dışı kıyılmış tütünün 50 kiloya kadar ticari amaç olmaksızın kendisinin ve ailesinin ihtiyacı için üretilmesine imkan tanıyan düzenlemeyi yapmıştık. Bu kez de cezai hükümleri kademelendirmek suretiyle, zor şartlar altında çok küçük alanlarda alın teri ile tütün ekimi yapan küçük üreticilerimizin sorunlarını bir nebze olsa da hafifletmek istedik.

Önceki düzenlemeye göre, satışı sureti ile yakalanarak işlem yapılan tütünün 1 gramı ile 1 tonu ya da daha fazlası olsa dahi kesilen para cezası 5 bin liraydı. Bu haksız durumu ortadan kaldırmak amacıyla satılan ürünün miktarına göre cezalarda ciddi bir düşüş sağlandı. Buna göre yapmış olduğumuz değişiklikle ticari amaçlı kıyılmış sarmalık tütün üretenlerle, satan ve satışa arz edenlere ürettikleri, sattıkları ve satışa arz ettikleri tütünün 50 kiloya kadar olması halinde 250 TL (1/20 oranında ceza düşüyor), 50 kilodan 100 kiloya olması halinde 500 lira (1/10 oranında ceza düşüyor), 100 kilodan 250 kiloya kadar 1.500 lira, 250 kilodan 500 kiloya kadar 3 bin lira, 500 kilodan fazla olması halinde 5 bin lira idari para cezası verilir.”

Milletvekilleri açıklamada, kıyılmış sarmalık tütün üreticilerinin Torba Tasarı ile ilgili kısımda talep ettikleri cezanın kademelendirilmesi ile ilgili düzenlemenin yapılmasının yanı sıra üreticilerin tamamen rahatlaması için vergi oranının çok daha düşük seviyelere çekilerek, kayıt altına alınması ve ticari ilişkilerini serbestçe yapabilmeleri için de ciddi uğraşlar vermeye devam ettiklerini belirttiler.