Adıyaman Tününü’ne Kaçak Muamelesi Haksızlık

26/07/2013 0 ile admin

Adıyaman’ın yoksul çiftçilerinin evini geçindirmek için, ailesiyle yetiştirdiği tütüne kaçak muamelesi yapılıyor.

Emniyetin açıklaması bile komedi; sanki “kaçak” bir şey yakalanmış, uyuşturucu ele geçirilmiş tarzda yapılan açıklama, Türkiye’de devam eden bir hukuk komedisini de ortaya koyuyor. İstihbari bilgi alındığını, operasyon düzenlendiğini, araçların arandığını, kacak-tutun-ele-gecirildi-celikhan-tutunsatışa hazır, paketlenmiş ve kıyılmış kaçak tütün buldukları belirtiliyor. O kaçak dedikleri, Adıyaman’ın yoksul çiftçilerinin evini geçindirmek için, eşiyle, çocuğuyla, akrabalarıyla el ele vererek, alın teriyle ürettikleri tütünden başkası değil. Tıpkı buğday gibi, arpa gibi. Üstelik de el koyulan ürünler, sergilenerek, fotoğraflanıp, servis ediliyor. İşte suçlu bu dercesine.

 

Burdur polisi, çiftçinin kendi ürettiği tütünü için operasyon düzenledi. 445 kilo tütüne el koyuldu. Hukuk komedisi devam ediyor. Burdur Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Özgür Mahallesi Bakırcılar Çarşısı’nda Adıyaman’dan kaçak tütün getirildiği istihbaratının alındığı belirtildi. Sanki esrar eroin getirilmiş gibi operasyon düzenlendiği belirtildi.

 

Yapılan operasyonda durdurulan araç içerisindeki satışa hazır, paketlenmiş ve kıyılmış 89 poşet kaçak tütüne el konuldu. Araçta bulunan H.A.(43), M.F.(39) ve A.Ö.(40) haklarında işlem yapıldı. Kaçak tütünün piyasa değerinin yaklaşık 45 bin TL olduğu belirtildi.