Adıyaman tütünü hakkında bilmeniz gerekenler

28/01/2014 0 ile admin

20140129-014102.jpg

Adıyaman tütünü boğaz yakmaz, acıtmaz, dumanı bol tütün. piyasada (eminönünde, çoğu kez satıcıların “abi bu hakiki adıyaman tütünü” dediğinde akla “peki çakmasını kim satıyor” sorusu gelebiliyor. demek istediğim ciddi anlamda adıyaman tütünü olarak farklı tütünler satılabiliyor. bunların çoğu da kükürtlü falan oluyor genelde. “sert tütündür” diye sadece boğazı yakan acıtan tütün satılıyor genelde. bunu ilk başta anlamak elbette pek mümkün değidir. ancak 3-4 sarmalık içildiğinde tütünün gerçekten nasıl bir şey olduğu anlaşılabliyor. çok ince kıyılmış ve genelde rengi çok sarı olan tütünler adıyaman tütünü olmuyor mesela. bunun yanında tütün alıp içmek isteyenlere birkaç tavsiyede bulunabilirim.

  • aldığınız tütünü eve getirdikten sonra bakır bir sininin üzerine ya da eğer sinimiz yok diyorsanız gazete üzerine yığın. açın biraz tütünü hava alsın. çer çöpünü, sapını ayıklamanız tütünün gerçek tadını verir ayrıca.
  • ayıkladığınız tütünü bir kutuya (mesela keyifçiler 5 kiloluk sıvı yağ benzeri kutulara koyar) koyun. kapağını kapatın.
  • daha önce nemini almış olduğunuz tütünü kutuya koyduktan sonra, eğer kutunuza tütün doldurmak isterseniz tütünü kutudan çıkarın ve hafif su serpin. camsil burada işe yarar. ama çok serpmemeye gayret edin. tadı bozulur
  • buna ilaveten bazen sardığınız tütünü kaloriferin üzerine koyun ve biraz içindeki tütün kurulaşsın ondan sonra bir deneyin. bakalım nasıl bir tat verecek.