Adıyaman tütünü sektör olma yolunda

28/01/2014 0 ile admin

hala mümkünken denenmesi gereken eylem. böyle dedim, zira bu hızla artarsa kullanıcı sayısı, yakında gariban öğrencinin tütün pazarına da rte oturur gibi geliyor. bu arada sadece yerli üretim tütünlerden bahsedeceğim, gerisine lüzum gören beri gelsin.

bulamazsınız (biz bizzat üretenden alıyoruz) ama olur da denk gelirse bitlis’te dünyanın en kıymetli tütününü üreten aileler var. kendileri ve eş dost için öyle güzel işliyorlar ki. sadece yerel tohum kullanıyorlar (bilenler bilir, amerikan tütünü tükaka’dır bu piyasada). bütün damarları ince ince kıyılır, güzelce dinlendirilir, vs vs. olur da bulursanız, 70-100 tl civarında olacağını söyleyebilirim kilosunun.

bulabileceklerinizden bahsedersek.. tophanede yeni bir dükkan açıldı. çok samimi insanlar. istiklal’den kumbaracı yokuşuna girer de yokuşun sonundaki çeşmeye varırsanız, solunuzdaki sokağımsı kıvrımdadır bu dükkan. çeşitleri boldur. yan ürünlerde de iddialılar. güzel tabakaları vardır, kağıtlıklarında ‘italyano’ yazan. yalnız garipler bir aralar ‘sahte arap kağıdı’ hastalığına yakalanmışlardı, dikkat edin. zaten sahte mi değil mi anlayamıyosanız, almayın arap kağıdı, ya da alın farketmez. arap kağıdı ile sarmak için bazı numaralar yapmanız gerekiyor, onları da saranlar sarmayanlara anlatsın. sarmayanlara da saranlar sarmasın lütfen; bir tane sarsana falan..

belli olmuştur gerçi ama, söyleyeyim tekrar: tütün arap kağıdıyla içilir.