Adıyaman Tütünü Üretcileri

01/12/2013 0 ile admin
Çelikhan Tütünü 2014Adıyaman tütünü üreticileri bu sene tütünde kıtlık olacağına inaniyorlar.
Çünkü bu sene sadece dağ köylerinde tütün üretimi yapıldı.ova tütünlerine olan ilgi gereken fiyatan satamayan çiftçilerimiz bu sene ova tütünü ekmekdir. Büyük bir kayıp yaşandı tütün üretiminde geçen seneyle kıyaslamak gerekirse eğer diger senenin 3/1 oranında üretim yapıldı. Son iki ssenedir tütünün rağbet görmesi batıya büyük bir tütün gönderimi bir iki ay içinde adıyyaman tütünün tükeneceğini ve normal fiyatıtın en az iki katına satılacağına inan tüccarlar şimdiden tütün depolamaya başladı. Eğer Bu şekilde tüketim devam ederse tütünde sigaranın tütünden daha fazla para edeceğine anılmaktadır. böyle bi durumda şunu gösterecek sigara tiryakileri yine hazır sigaraya devam diyecek….

Açık Tütün Satışında Adıyaman tütünleri ve çelikhan tütünleri gerçekten büyük ilgi görmekle beraber tütüne alışan tiryakileri hazır sigaradan neferet etmelerine neden oldu. çünkü açık tütün içtiğinizde en azından ne içtiğinizi biliyorsunuz.

Tütün Tercihinin başka bir sebebi ise tabiki tekel sigaralarına gelen zamlar ve bir işçinin aldığı para ortada eğer türkiyede yaşiyor ve orta ayar bir sigara içecekseniz en az günde bir paket ki tüketeceksiniz. buda yaklaşık olarak bir işçinin maaşının 3/1 denk gelmektedir. ama Tütün içerseniz bu orana yüzde yüz düşmekte. Türkiyede yaşamak ve sigara içmek gerçekten çoğu insanımız için lüks sınıfına girmektedir. Çünkü ortalama bir işçinin maaşı göz önünde bu yüzdende açık tütün türyede büyük bir ilgi gördü ve sektör olma yolunda illerlemektedir.