Adıyaman Tütün’ümü zararlı Sigaramı?

25/07/2013 0 ile admin
Adıyaman Tütünü Zararlımı

Adıyaman Tütünü Zararlımı

Herhalde Japonlar ve Fransızlardan sonra en amansız sigara içen millet biziz. Üç kere sigarayı bıraktığım halde maalesef çok kısa sürdü bu ayrılıklar; zira ben sigarayı bıraktığımda çevremdeki herkes bana sigara içirmek için seferber oluyor. İnanılmayacak derecede sinirli oluyorum; şu Transpotting filmindeki Begbie gibi.. Anadolu’da gezerken keyifle sigara tüttüren 90 yaşında çok adam gördüm; hatta sürekli

Herhalde Japonlar ve Fransızlardan sonra en amansız sigara içen millet biziz.

Üç kere sigarayı bıraktığım halde maalesef çok kısa sürdü bu ayrılıklar; zira ben sigarayı bıraktığımda çevremdeki herkes bana sigara içirmek için seferber oluyor. İnanılmayacak derecede sinirli oluyorum; şu Transpotting filmindeki Begbie gibi..

Anadolu’da gezerken keyifle sigara tüttüren 90 yaşında çok adam gördüm; hatta sürekli olarak o yaşa kadar nasıl geldikleri kafamı kurcalamıştır. “Eh temiz hava, bol gıda” gibi saçma iddiaları hiç ciddiye almadım. Hayatında 48 saat bile köyde yaşamamış biri için köy ortamı çok sıhhi,sağlıklı birşeymiş gibi gelir. Kazın ayağı öyle değil. Yediğiniz içtiğiniz çoğu şey mikroplu oluyor; hoş şehirdeki gibi kanserojen değil ama sık sık ishal,ateş,yorgunluk gibi sıkıntılarla karşılaşmanız kuvvetle muhtemel.

Yaklaşık 1.5 sene önce sigara sarmaya başladığımda, 90 yaşındaki delikanlıların sırrını anlamış oldum. Elimdeki tütünler çok saf olmasa da -Drum, Samson,Virginia ve Holborn gibi- ciğerlerim bir anda rahatlamıştı. Üstelik, artık sigara krizine girmiyordum; çünkü muhtemelen şu an içtiğimiz sigaralarda bulunan böcek ilacı,fare zehiri,aseton,toluen gibi zehirler çok daha azdı. Nikotin oldukça zehirlidir ama en azından katranı vucuttan atmak oldukça kolay. Yani kanserin sorumlusu %1 tütünse, %99 sigaraların içine envai çeşit zehiri sokan sigara şirketleri.

Sonra devlet baba bu tütünlerin ülkeye girişini yasakladı. Yani zaten yasaktı ama, sıkı kontrol geldi. Onun yerine Glock,anti-personel mayını,Afgan eroini gibi “daha-az-zararlı” şeyler yine ülkeye haldır huldur girmeye devam etti. Devlet babanın benim tütünümü ülkeye sokmadığı zamanlarda kaçak Glock”larla sokakta takır takır adam öldürülüyordu. Böylece, her iyi vatandaş gibi yüzde bilmemkaçyüz vergisini vererek, bol bol böcek ve fare zehiri ihtiva eden paketlenmiş sigaralara dönüş yapmak zorunda kaldım. Çünkü devlet baba sigara sarıp üretken zamanımı harcamamdan hoşlanmıyordu. (Hoşlansa,pekala kendi de ithal edebilirdi) Tütün,Adıyaman tütün,Çelikhan tütün,tütün satış,tütün satışı, Adıyaman tütün satış ve daha fazla bilgi sitemizde mevcutur