Artvin Tütün Kontrol Kurulu Toplantısı Yapıldı

27/07/2013 0 ile admin

Artvin Tütün Kontrol Kurulu toplantısı yapıldı.

Artvin Tütün Kontrol Kurulu toplantısı yapıldı.

Vali Necmettin Kalkan başkanlığında Valilik Çoruh Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Jandarma Komutanı Jandarma Albay Alper Sır, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Emniyet Müdürü Hüsrev Salmaner, Sağlık Müdürü Dr. Murat Küçükoğlu ile kurul üyeleri katıldı.

Toplantıda, Sağlık Müdürü Küçükoğlu, 4207 sayılı Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü hakkındaki kanun kapsamında yapılan kurul çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Küçükoğlu, kentte 2008-2011 yılları arasında İl Tütün Kontrol Kurulu, Tütün Denetim Ekipleri ve ADH Sigara Bırakma Polikliniği kurulduğunu anımsattı.

4207 sayılı kanun hükümlerinin uygulanması hakkında ilde toplam 8 denetim ekibi kurulduğunu ifade eden Küçükoğlu, “Belediye Başkanlığı’ndan 8, Emniyet Müdürlüğü‘nden 14, Sağlık Müdürlüğü’nden 23, ArtvinValiliği Dernekler Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünden 17 olmak üzere toplam 63 personel ile sigara denetimleri aralıksız devam etmektedir” dedi.

Vali Kalkan ise özel işyeri sahipleri başta olmak üzere toplumun her kesiminden, kapalı mekanlarda sigara içilmemesi konusunda özen gösterilmesini istedi.

Halk Eğitim Merkezleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğüİl Sağlık Müdürlüğü ve Artvin Çoruh Üniversitesince sigaranın zararları konusunda lokanta, kahvehane, çay ocakları işleten bütün özel işyeri sahipleri ile bütün vatandaşların bilgilendirme ve bilinçlendirilmeleri için konferanslar, seminerler düzenlemeleri gerektiğini ifade eden Vali Kalkan, “Hiçbir anne ve baba çocuğunun sigara içmesini istemez. Özellikle okullarımızda öğretmenlerimizin çocuklara sigaranın zararları konusunda eğitim vermelerini istiyoruz. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel kesinlikle kapalı alanlarda sigara içmemelidir. Sigara içtiği tespit edilen personel kanun gereği para cezası ile cezalandırılıyor” diye konuştu.

İl Tütün Kurulunun istatistiki verilerine göre kapalı mekanlarda en çok sigara içme ihlalinin Borçka ve Hopailçelerinde yapıldığı, Yusufeli ve Arhavi ilçelerinin ise yasağa riayet eden ilçelerin başında geldiği belirtildi..

Yaklaşık bir saat süren toplantı, üyelerin görüş ve önerilerini sunması ve İl Tütün Kontrol Kurulu’nca kararların alınmasının ardından sona erdi.