Avrupa Parlamentosu Tütün Ticareti ile İlgili Yeni Kuralları Onayladı

25/07/2013 0 ile admin

Ria Novosti’nin Avrupa Parlamentosu Basın Dairesi’ne dayandırarak cuma günü bildirdiğine göre, Avrupa Parlamentosu Çevre ve Sağlık Dairesi Avrupa Birliği ülkelerinde tütün ticareti ve tütün ürünlerine etiket işlemleri ile ilgili yeni kuralları onayladı. Yeni yasa mevzuatı haziran ayında 27 Avrupa Birliği ülkesi sağlık bakanları tarafından onaylanmıştı.

Yeni kurallar gereği özellikle önümüzdeki üç yıl içerisinde Avrupa Birliği ülkelerinde mentollü sigara dahil tüm aromalı sigaraların satışı yasaklanıyor. Bununla beraber uzmanların görüşlerine göre onun içilmesinin tütün tüketimini arttırmasına rağmen ince sigaraların satışının yasaklanmaması kararlaştırıldı.

Sigara paketlerinin üzerindeki sigaranın zararlı olduğu şeklindeki resim ve metinler yüzeyin %65 kısmını kaplayacak ve kutunun her iki tarafından yer alacak. Bazı Avrupa Birliği üyeleri sigara içenleri korkutan uyarıların sigara paketinin tamamını kaplamasını talep ederken, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Romanya ve Bulgaristan gibi tütün üretici ülkeleri buna karşı çıktılar.

Yeni kuralların Avrupa Parlamentosu Genel Kurul Toplantısı’nda da onaylanması gerekiyor.