Bakanlık büfede, sokakta kaçak tütün avına çıktı

07/12/2014 0 ile admin
Adıyaman Tütünü Zararlımı _?

Adıyaman Tütünü Zararlımı _?

Kaçak sigara, tütün ve sigara kağıdının sokaklarda alenen satılır hale gelmesi üzerine denetim ekipleri marketlere, büfelere ve sokaklardaki tezgahlara ani baskınlar düzenlemeye başladı

“3-4 MİLYAR VERGİ KAYBI VAR”

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetim ekipleri kaçak sigara, tütün ve sigara kağıdının sokaklarda alenen satılır hale gelmesi üzerine market, büfe ve sokaktaki tezgahları tek tek taramaya başladı. Türkiye’de ciddi anlamda sigara kaçakçılığı olduğunu belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, “Farklı rakamlar var ama yaklaşık olarak 3-4 milyar lira arasında vergi kaybına yol açacak şekilde bir sigara kaçakçılığı olduğuna genel olarak inanılıyor. Bununla ilgili olarak, kaçak sigaraların yoğun olarak tespit edildiği 14 ilde market, büfe, depo ve benzeri yerler ile tezgâh altı, sokaklar ve diğer açık alanlarda bakanlığımızın taşra birimlerince denetimlere başlanmıştır. Çok hızlı bir şekilde sonuç alıcı bir yöntem olarak görüyoruz” dedi. Kaçak sigara satışlarında verilecek ceza oranlarının da artırıldığını hatırlatan Canikli, “Buradaki amaç, verilen cezanın ertelenmesini ya da paraya çevrilmesini engellemekti. Dolayısıyla şimdi denetim ekiplerinin başlattığı çalışma bu değişiklikle birlikte daha bir anlam kazanıyor. Çünkü zincirin bütün halkalarını sağlam tutmadığınız zaman tam olarak sonuç alamıyorsunuz. Ceza Kanunu’nda yapılan bu değişiklikten sonra bu mücadele hız kazandı ve önümüzdeki günlerde yakalamalar, ki başladı şu anda yakalamalar, hızlı bir şekilde başladı” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU: KAÇAK SİGARA SAT KARDEŞİM

Erzurum’un Palandöken ilçesinde esnafla bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı gaf tepki çekti. Başından geçen bir olayı anlatan CHP lideri, “Kahvede bir vatandaş anlatıyor: ‘Ben suçluyum kaçak sigara satıyorum’ diyor. Onunla çoluk çocuğumu geçindiriyorum beni hapse atıyorlar. Çıkıyorum yeniden kaçak sigara satıyorum, başka yapacak işim yok. Dedim ki ‘evine götürdüğün her lokma helaldir ve senin alınterinin hakkıdır’ dedim. Hiç korkma kaçaksa kaçak. Sigara satmaya devam et kardeşim. Ben senin arkandayım” diyerek kaçağa destek verdi.