Çelikhan’da Tütün Dikim Zamanı

29/07/2013 0 ile admin

Çelikhan ilçesinde halkın yüzde 90’ının gelir kaynağı olan tütünde dikim başladı. Her yıl 15 Mayıs’ta başlayan tütün dikimi bu yıl yağışlardan dolayı Haziran ayının ortalarında başladı

Çelikhan’da zaman zaman yağan yağmurlar yüzünden çift sürme ve tütün dikme çalışmaları geçmiş senelere oranla biraz daha geç başladı. Tütün üreticileri ürünü bir an önce dikmek için yoğun gayret sarf ediyor. Yaklaşık 4 bin çiftçinin sadece tütün ekerek geçimini sağladığı Çelikhan’da yaklaşık 12 bin hektarlık tütün alanına ekim yapılacak.

Tütün üreticisi vatandaşlar, Çelikhan’da yaşamanın hem çok zor hem çok kolay olduğunu belirterek, ”Özelikle tütün dikim zamanında ve tütün kesim zamanında Çelikhanlıların çektiği çileyi hiçbir insanoğlu çekmiyor. Bütün bu zorluklara rağmen biz çoluk çocuk demeden katlanıyoruz.”

Çelikhan Ziraat odası başkanı Abdurrahman Kaya, Tütünde sıkıntıların olduğunu ve böyle giderse sıkıntının daha da artacağını ifade ederek, “İlçemiz nüfusunun yüzde 90’nının ana geçim kaynağı tütündür. Tütün ise zaman geçtikçe sıkıntıları artmaktadır. Umarım süreç içerisinde bu sıkıntılar olmaz” dedi.