Çelikhan’da Tütün Hasadı Başladı

25/07/2013 0 ile admin
Adıyaman Tütünü

Adıyaman Tütün Hasadı

Çelikhan ilçesinde tütün hasadının başlamasıyla birlikte Çelikhanlılar gece gündüz çalışıyor.

Çelikhan’da yaklaşık 15 gündür devam eden tütün hasadı tüm hızıyla sürüyor. Tütün hasadı her yıl ağustos ayının ortalarında başlıyor ve eylül ayının sonuna kadar devam ediyordu.

Bu yıl ise Eylül ayında başlayan tütün hasadı ekim ayının ortalarına kadar süreceği tahmin ediliyor.

Tütün üreticileri, sonbahar yağışlarına uğramadan bir an önce tütünlerini tarladan kaldırıp kurutmak için büyük çaba sarf ediyor, akşam geç saatlerine kadar çalışılıyor.

Tütün hasadı sabah erkenden tarlada başlıyor. Her yaşa göre işin olduğu tütün hasadında birileri tütünü biçerken birileri yapraklarını ayırır, birileri de ayrılan yaprakları toplar. Daha sonra toplanan tütünler eve götürülür ve istif yapılır. Birkaç gün istifli duran tütün sararır, sarardıktan sonra saplanarak iskeleye asılır. İskelede bir hafta on gün kaldıktan sonra evin çatısına asılarak yağmurun yağması beklenir. Yağan yağmurlarla tütün yumuşar ve üretici tütünü indirerek katlar. Bir kaç gün o tütünü bu sefer iyi kötü diye ayırır. Ayırma işlemi yapıldıktan sonra tütün satışa hazır hale getirilir.

Yörede önemli gelir kaynağı olan tütünden, ilçe halkının yüzde 85’i geçimini sağlıyor. Çelikhan Ziraat Odası verilerine göre, ilçe genelinde toplam 30 bin dönüm arazinin 12 bin dönümünde tütün ekiliyor. Her yıl ortalama 25 bin ton rekolte alınan tütünde bu yıl daha az hasat bekleniyor. İlçeye yıllık getirisinin yaklaşık 40 milyon lira olduğu tahmin ediliyor.

Adıyaman da Tekel tütün alımlarının kaldırılmasıyla birlikte, yörede yetiştirilen tütünün tamamı serbest pazar adı altında çoğunlukla Adıyaman, Malatya, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Gaziantep gibi komşu illerde satıldığı gibi İstanbul, İzmir hatta Irak, İran ve Suriye’ye bile gönderiliyor.