Dar gelirli vatandaşların açık tütüne rağbet ettiği bildirildi

04/08/2013 0 ile admin

Dar gelirli tiryakiler Güneydoğu ve pipo tütünlerini harmanlayıp içiyor. Bir kilo tütünden bin adet sigara çıktığı dikkate alındığında kilosu 5 milyon liralık tütünle sarılan sigaranın tanesi 5 bin liraya, paketi 100 bin liraya mal oluyor.

Adana’nın ünlü alışveriş merkezlerinden Mısır Çarşısı ile Kocavezir İşmerkezi çevresindeki esnafın, tütünün yanı sıra tütün kağıdı ve dolum makinası satışlarında artış oldu. Sigara tiryakileri açık tütünün kilosuna 5 milyon lira ile 30 milyon lira arasında değişen ücret ödüyor. Bir kilo tütünden makinayla doldurulması halinde yaklaşık bin sigara çıkıyor. Elle sarılması halinde ise bu sayı 500 ile 700 arasında değişiyor. Bir kilo tütünden bin adet sigara çıktığı dikkate alındığında kilosu 5 milyon liralık tütünle sarılan sigaranın tanesi 5 bin liraya, paketi 100 bin liraya mal oluyor. Kilosu 30 milyon liralık tütün tercih edildiğinde de bir tek sigara 30 bin lira, paketi ise 600 bin lira oluyor.

ESNAF MEMNUN
Kocavezir İşmerkezi yakınında tütün satışı yapan Esef Kuşçu, Adıyaman, Diyarbakır, Muş ve Bitlis’te üretilen tütünlerin, sigara zammı ile birlikte tiryakilerin ilgisini gördüğünü söyledi. Bu illerde üretilen tütünlerin fiyatlarının kalitesine göre değiştiğini belirten Kuşçu, “Müşterinin alım gücüne göre tütün çeşitleri bulunduruyoruz. Örneğin dar gelirleler kilosu 5 milyon lira, durumu biraz iyi olanlar ise kilosu 30 milyon liradan satılan Bitlis tütünü almayı tercih ediyor” dedi.
Kuşçu, tiryakilerin çoğunluğunun satın aldığı tütünü içimi hoş ve kokulu olması için pipo tütünü ile harmanladıktan sonra içmeyi tercih ettiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Tütünü makinayla doldurmak daha tasarruflu olduğu için son zamanlarda bu daha çok tercih edilir duruma geldi. Sigaraya yapılan zamlar son günlerdeki satışlarımızı hayli artırdı. Her zam sonrasında bu ilgiyi görmeye alıştık ancak, sarma tütünü alışkın olanlar tercih ediyor. Alışamayanlar bir süre sonra eski alışkanlıklarına dönüyorlar.”