En iyi tütün Hangisidir ?

21/06/2013 0 ile admin

Son yıllarda üst üste gelen sigara zamları sonrası birçok vatandaş sarma sigara kullanmaya başladı. Önümüzdeki aylarda paket başına sigaraya gelecek olan 1.5 TL’lik zammı da göz önünde bulundurduğumuzda sarma sigaraya olan talebin daha da artacağını düşünüyorum.

Yaklaşık 2 yıl sarma sigara içen biri olarak ilk sözüm sigarayı bırakmanız yönünde olacaktır. Ancak sigarayı bırakamıyor ve sarma sigaraya geçmeyi düşünüyorsanız öncelikle şu şekilde tavsiyelerde bulunabilirim.

  • En başta tütün üretimi devlet kontrolü altındadır. Bu yüzden aldığınız tütünlerin ve sigara aparatların hepsi kaçak sınıfındadır. Ancak devletin kurumları görevini yeterince iyi yapamadığından dolayı tütün ve mamüllerini edinmek çok da zor değildir.

  • İkinci olarak mutlaka boş sigara filtresini üstten geçirip doldurabileceğiniz bir makina edinin.

Gelelim tütün türüne ve kalitesine… Genel olarak Winston ve Camel markalı sigara içenler için en uygun tütün bana göre Adıyaman Çelikhan tütünüdür. İçtiğinizde doygunluk hissi uyandırır. Sigara filtreleri normal sigara filtrelerine oranla çap olarak daha büyük olduğu için çok fazla içemezsiniz. Art arda iki tane yaktığınızda mide bulantısı yapabilir. Ancak işlenmiş olan bu tütünlerin normal paket sigaralara göre daha az işlem görmesi nedeniyle daha doğal olduğunu düşünüyorum.

Tütününüzü saklarken nemli ortamlarda saklamanız sararken işinizi kolaylaştırır. Buzdolabında yada serin yerlerde saklayabilir yada tütün poşedinizin içine yeşil yapraklı sebzelerden birer yaprak koyabilirsiniz. Böylece tütününüz ömrünü artırırsınız.

İşin bağımlı kısmını bir kenara bırakıp keyif için sarma sigara içmeye gelirsek;

Şarapla yıkanıp kurutulan tütünlerin içimi nefistir. Dileyen sigara kağıdına dileyen pipoya doldurup içebilir. Şarapla yıkanmış tütünün Captain Black çikolata aromalı tütün ile harmanlanması da enfes olur.

Sözün özü sarma sigara için en iyi tütün bana göre Adıyaman Çelikhan tütünüdür ancak tiryakilerin zevkleri farklı olacağından dolayı her tütünden az az alıp size uygun tütünü bulmanız en doğrusu olacaktır.

Dipnot: Sigara sağlığa zararlıdır ve 18 yaşından küçüklerin sigara içmesi yasaktır. Bu yazı sigarayı özendirmek amacıyla yazılmamıştır.