ES’den Tütün, Alkol ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Çalıştayları

19/02/2014 0 ile admin
Toptan ve Perakende Tütün

Toptan ve Perakende Tütün

Demokrat Eğitimciler Sendikası 2014 yılı boyunca 50 bin öğretmene Antalya, Muğla ve Nevşehir illerinde düzenleyeceği “Tütün, Alkol ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Çalıştayları” eşliğinde bağımlılıklarla ilgili öğrenci ve ebeveynlerle nasıl iletişime geçecekleri ve ilişkileri ne yönde yürütmeleri gerektiği konusunda eğitim vermeyi hedefliyor.

ANKARA(ANKA) – Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) 2014 yılı boyunca 50 bin öğretmene Antalya, Muğla ve Nevşehir illerinde düzenleyeceği “Tütün, Alkol ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Çalıştayları” eşliğinde bağımlılıklarla ilgili öğrenci ve ebeveynlerle nasıl iletişime geçecekleri ve ilişkileri ne yönde yürütmeleri gerektiği konusunda eğitim vermeyi hedefliyor.
DES Genel Başkanı Gürkan Avcı yaptığı açıklamada, katılımcılardan, verilecek eğitimden dolayı hiçbir ücret talep edilmeyeceğini belirterek, “Belirleyeceğimiz tarihlerde ve sendikamız internet sitesi ve www.saglikligenclik.org adresinde yayınlanacak programlara göre öğretmenler ve eğitim çalışanlarına ders ve çalışmalarını aksatmayacak şekilde, görevlendirmelerin valiliklerce yapılıp yolluk ve yevmiyelerinin genel bütçeden karşılanarak vermeyi hedeflediğimiz “Çocuklarda ve Gençlerde Tütün, Alkol ve Madde Bağımlılığı Çalıştayları’ sayesinde çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlıklı ve güvenli ortamlarda eğitim alması devletin görevi olduğu kadar, sendikalarında yerine getirmesi gereken bir sorumluluk olduğunu göstermek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

-“ÇALIŞTAYLARIN ÇOK FAYDALI VE ETKİLİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”-

Tütün, alkol ve madde bağımlılığının dünyada olduğu gibi Türkiye’de de başta çocuk ve gençler arasında olmak üzere herkesi etkileyebilen biyolojik, ruhsal ve sosyal boyutları olan bir sağlık sorunu olduğunu vurgulayan Avcı, şunları kaydetti:
“Son yıllarda tütün, alkol ve madde bağımlılığı ile mücadele konusunda büyük başarılara imza atan Türkiye’nin bu mücadelesini sürdürülebilir ve kontrol edilebilir kılmasının en efektif yolu öğretmenleri ve eğitimcileri bu mücadelenin en proaktif sorumlulurı haline getirmesi olacaktır. Yeşilay ve benzeri sorumluluk sahibi kuruluşlarımız Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi kurumlarımızla ortak çalışmalar düzenleyerek “Tütün, alkol ve madde bağımlılğı ile mücadele’ konusunda çocuk ve gençlerimiz ile ailelerine dönük çeşitli çalışmalar organize etmişti. Fakat bu sorunla mücadelenin başarıya ulaşma konusunda en önemli aktörün öğretmenler ve eğitim çalışanları olduğuna inanıyoruz. Bu itibarla düzenleyeceğimiz çalıştayların çok faydalı ve etkili olacağını düşünüyoruz.”

-“SİGARA VE ALKOL İLE TÜM MADDELERDE KULLANIM SIKLIĞINDA BİR ARTIŞ SÖZ KONUSU”-

Avcı Türkiye’deki madde kullanımının birçok ülkeyle karşılaştırıldığında düşük oranlarda olduğuna dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:
“Ülkemizdeki genç nüfusu göz önüne aldığımızda bu düşük oranların ne kadar büyük rakamlar oluşturacağını unutmamak gerekmektedir. Yapılan onca mücadeleye rağmen sigara ve alkol ile tüm maddelerde kullanım sıklığında bir artış söz konusudur. Türkiye’de bağımlılıkla mücadele konusunda yürütülen faaliyetlerin daha çok önleme, yasak getiren düzenlemeler ve yasa uygulamaları konularında yoğunlaştığını düşünüyoruz. Bu durum, bağımlılığın halk arasında salt bir asayiş ve sağlık sorununa indirgendiği algısının doğmasına da yol açmaktadır. Bağımlılıkla mücadelede tekelci bir yaklaşım sergilemek yerine özel sektör, devlet ve sivil toplumu çözüm ortağı olarak oryante etmeyi planlıyoruz. Bu nedenlerle, 2014 yılında, geçen yıl düzenlediğimiz kongre, sempozyum ve seminerlerin ikinci toplantılarını da düzenleyecek olan sendikamız, bu yıl boyunca 50 bin eğitimcinin katılmasını hedeflediği “Çocuklarda ve Gençlerde Tütün, Alkol ve Madde Bağımlılığı Çalıştayları’ düzenliyor. 2014 yılı boyunca 50 bin eğitimciye vermeyi hedeflediğimiz “Çocuklarda ve Gençlerde Tütün, Alkol ve Madde Bağımlılığı Çalıştayları’ mahareti ile eğitimcilerin bağımlılıklarla ilgili öğrenci ve ebeveynlerle nasıl iletişime geçecekleri ve ilişkileri ne yönde yürütmeleri gerektiği konusunda bilgilendirilecektir.” (ANKA)