Eski tütün binası gün sayıyor

09/08/2013 0 ile admin

Cumhuriyet döneminin ilk yapılarından Basmane Tekel Tütün Deposu binası, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü ve Konak Belediyesi arasında imzalanan protokolle yeni kimliğine kavuşmak için gün sayıyor.

1930’lu yılların başında inşa edilen, hizmet dışı kalana dek tütün deposu olarak kullanılan Basmane Tekel Tütün Deposu binasında restorasyon çalışmalarında önemli derecede yol alındı. Uzun yıllardır terk edilmiş görünümüyle kentin merkezinde İzmir’e yakışmayan görsel kirlilik yaratan tarihi binada projeye uygun çalışmalar titiz bir şekilde sürdürülüyor.

 

TARİHİ YAPI ASLINA UYGUN RESTORE EDİLİYOR

Konak Belediyesi, Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne tahsisli binanın restorasyonu için gerçekleştirilen ihalenin ardından çalışmalar aksatılmadan yürütülüyor. Ekipler, hiçbir ayrıntıyı gözden kaçırmadan tarihi yapının aslına uygun hale getirilmesi için gece gündüz ter döküyor. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, tarihi bir yapıyı daha günümüzü kazandırdıklarını belirterek binanın kısa bir süre sonra yenilenmiş yüzüyle hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

“GÜCÜMÜZ YETTİĞİ KADAR TARİHİ YAPI KURTARMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Başkan Tartan, 10 bin metrekarelik alanda yürütülen çalışmalar sonucunda İzmir’e yeniden hizmet vermeye başlayacak binanın, tarihi özellikleri korunarak modern bir yapıya dönüştürüldüğünü hatırlattı. Resmi tatillerin dışında çalışmaların bir gün bile aksatılmadığına değinen Başkan Tartan, Konak ilçe sınırları içinde çok sayıda tarihi yapının bulunduğunu ifade ederek, “Gönül ister ki, her birini restore edelim, ayağa kaldıralım, hizmete açalım. Belediye olarak elimizden geldiğince gücümüzün yettiği yere kadar tarihi yapıları kurtarmaya ve yaşatmaya gayret ediyoruz” dedi.

“TARİHİ ÇAĞDAŞ KENT ANLAYIŞINA UYARLIYORUZ”

Tarihi yapıların çoğunun kullanılmaz halde olduğunu vurgulayan Başkan Tartan, “Konak Belediyesi olarak tarihi, çağdaş kent anlayışına uyarlıyoruz. Bugüne dek gerçekleştirdiğimiz restorasyon çalışmalarıyla sadece dört duvarı kalmış yapıları bile aslına uygun olarak düzenledik ve İzmirlilerin hizmetine açtık. Abacıoğlu Hanı projesi ile Türkiye’den ilk kez bir belediye Avrupa’nın en önemli mimarlık ödülünü aldı. Tarihi Kentler Birliği’nden üç projeyle birden ödüllendirildik.

Bunun yanında Alsancak’tan Basmane’ye, Agora’dan Kemeraltı’na, Konak’ın kalbi olan merkezlerde yüzlerce yıllık tarihi ayağa kaldırdık. Gazi Bulvarı’nın çehresini değiştirecek Tekel Tütün Deposu restorasyonuyla da İzmirlilere güven yaşatan Emniyet Teşkilatımız İzmir’e yakışan bir binada hizmete devam edecek” diye konuştu.