Hasanlar Beldesi’nde ‘Tütün Ekimi’ne Geri Dönüş

15/07/2013 0 ile admin

Türkiye’nin en kaliteli tütünlerinin üretiminin yapıldığı bölgelerden biri olan Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Hasanlar beldesinde üreticilerin tekrar tütün ekimine yöneldiği bildirildi.

 

Yıllarca beldenin tamamına yakınının tütün işiyle uğraştığı, bu nedenle “Tütünkent” adını alan beldede yıllar geçtikçe tütün eken üretici sayısı iyice azalmıştı. Ancak bu yıl tütün eken üretici sayısı 30 kişiden 70 kişiye çıktı.

Hasanlar beldesinde çocukluğundan beri tütün işiyle uğraştığını söyleyen 54 yaşındaki Ali Demir, halkın tekrar tütün ekimine yönelmesinin son dönemlerde tütünün diğer ürünlere göre getirisinin fazla olduğuna dikkat çekerek,” Beldemizde 90 yıldan beri tütün ekimi yapılıyor. Bu nedenle bizlerin “baba mesleği” tütüncülük tek geçim kaynağı idi. Ürettiğimiz A grat tütünün kaliteli olması beldemizi en gözde yerlerden bir tanesi haline getirdi. Ancak zamanla tütün alımlarının özel sektöre geçmesi, uygulanan düşük fiyat politikaları ve gençlerin çalışmak için başka yerler göç etmesi yüzünden tütün işiyle uğraşan kişi sayısı geçen yıl 30’a düştü. Son zamanlarda tütün tüccarları beldemize gelerek bizleri tütün ekimi yapmamız konusunda ikna etmek için büyük çaba sarf ettiler. Çünkü ürettiğimiz tütünlerdeki kalite yeterliliği ve iyi işçiliğin yanında, tütün denkleri dolgusuzdur. Tütün tüccarlarının ikna girişimleri ve fiyatlardaki iyileşmenin ardından bu yıl tütün ekimi yapan kişi sayısı 70’e yükseldi. Tütün üretimi çok zahmetli ve zor bir süreçtir. Tütün üretimine ailede küçükten büyüğe herkesin katkısı vardır. Bizler tütün üretimi konusunda deneyimli olduğumuz ve bu işi iyi yaptığımız için başka ürünlere nazaran bize tütün daha karlı geliyor.” diye konuştu.