İskeçe’deki tütün fabrikasını Selanikli tütün tüccarı istiyor

27/07/2013 0 ile admin

İskeçe’deki tütün fabrikası SEKAP’ın 27 Nisan Cuma günü yapılması gereken genel kurul toplantısının ertelendiği açıklandı.

Kaynaklar erken genel seçim arifesi nedeniyle ve SEKAP fabrikasının satışı için müzakerelerin hâlâ sürdürüldüğü gerekçesiyle genel kurul toplantısının ertelendiğini belirttiler.

Selanikli tütün tüccarı İlias Papadopoulos’a ait bir şirketin hâlâ SEKAP fabrikasını satın almakla yakından ilgilendiği öğrenildi. Kaynaklar ülkedeki siyasi belirsizlik ve erken genel seçim yüzünden oluşan mevcut konjonktürden dolayı bu konuda bir gelişme yaşanmadığını ifade ediyorlar.

Elde edinilen bilgilere göre SEKAP fabrikasının satılması için pazarlıkların seçimler sonrasında da devam etmesi beklenirken, fabrikayla ilgilenen yeni yatırımcı İlias Papadopoulos’un anlaşma sağlanmadan önce 3 milyon Euro vermeye niyetli olduğu kaydediliyor.

Tütün fabrikasının satılması için halledilmesi gereken bir diğer konu da Yunanistan Ziraat Bankası ATE’nin fabrikanın borçlarından doğan vergileri silmesi konusu. Bu konuda yasal bir düzenleme yapılması gerektiği belirtilirken, borçların silinmemesinin fabrikayı satın alacak yeni yatırımcımın otomatikman sırtına 8 milyon Euro vergi borcunun yüklenmesi anlamına geleceği ifade ediliyor. Fabrika çalışanları ise SEKAP sorununa derhal çözüm bulunmasını ve işlerini kaybetmemek istiyorlar.

 

Kaynak : http://www.trakyadan.com/index.php?news=2138