Kaçak sigara araştırması şoke etti

26/07/2013 0 ile admin

Boş Paket araştırması kaçak sigara tüketiminin hangi boyutlara ulaştığını gözler önüne serdi.

Tütün Sanayicileri Derneği ‘nin bağımsız araştırma şirketi MSI Intelligence’a yaptırdığı ‘Boş Paket araştırması kaçak sigara tüketiminin hangi boyutlara ulaştığını gözler önüne serdi.

 

36 büyük şehirde 10 bin boş sigara paketini toplayan araştırma şirketi çarpıcı sonuçlara ulaştı. Buna göre piyasadaki her 100 paketten 24’ü kaçak.

 

Araştırma kaçak sigara tüketiminin hızla Doğu’dan Batı’ya doğru kaydığını da açıkça ortaya koydu. Veriler İstanbul’da kaçak sigara tüketiminin son iki yılda iki kat arttığını ortaya koyarken, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde de tüketim hızla artıyor.

 

Boş Paket Araştırması’na göre Güneydoğu Anadolu Bölgesi yüzde 54,3 ile en yüksek kaçak oranına sahip bölge. Her iki sigaradan birinin vergi ödemediği Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 2009’da vergisi ödenmemiş sigara pazarı yüzde 16.5 seviyesindeydi.

 

Uzmanlar kaçakçılığı teşvik eden unsurların başında yüksek vergi oranlarının geldiği konusunda hemfikir. Son yapılan vergi düzenlemesi ile toplam vergi yükü sigaranın perakende satış fiyatının yüzde 80.25’ine ulaştı. Yani bir pakette bulunan 20 sigaranın 16’sı devlete vergi olarak gidiyor.