Kaçak Tütün Nedir ?

27/07/2013 0 ile admin

kaçak tütün derken şimdi ne diyorsunuz ben anlamıyorum.Ben 10 yaşımdadan beri tütün ekiyorum.Yani yaklaşık bi 5 seneye önceye kadar devlet desteğiyle tütün ekiyorduk devlet bu tütünü kendi alıyordu sonrada ne yapıyordu bilmiyorum.Kaçak sigara olayı bambaşka bir olay bence kaçak tütün değilde kaçak sigara vardır.yani kaçak tütün nasıl olur bir anlam veremiyorum.

Kaçak sigara anlayışı şöyle oluyor.Bu arap ülkeleri winston,cartiston,curtiston vb. tüm tütün markalarını vergisiz satıyolar galiba.Bizim türkiyedekiler gidip bu sigaraları ordan alıp vergiden kaçıp vergisiz getiriyorlar ee doğal olarak sınırda yakalanıp gazeteler de boy boy hergün kaçak sigara yakalandı şeklinde haberler alıyoruz.valla aslında daha bu kaçak sigarayla ilgili baya birşey yazacaktım ama canım sıkıldı şimdilik ara veriyorum.Daha sonra bu kaçak sigara hakkında konuşacağız.

Çocukluğumuzda bazı büyüklerimizin elinde sigara tabakaları görürdük. İçinde sigara kağıdı ve tütün bulunur, sararak sigara haline getirirler ve afiyetle içerlerdi. Milletimiz ekonomik olarak daha iyi seviyeye geldi. Sigara tütünleri ortadan kayboldu.

Zamanla otobüslerde, kapalı alanlarda derken sigara yasağı pek çok yerde uygulanır oldu. Çokta iyi oldu.Hatırlar mısınız bilmem. Yolcu otobüslerinde sigara içilirken yolculuk adeta işkence olurdu. Bir kahvehaneye girdiğimizde günlerce sigara kokusu üzerimizden gitmezdi. Şimdi rahatladık en azından bunları yaşamıyoruz. Yasağı getirenler sağ olsun.

Birkaç gün önce yanıma bir genç geldi. Baktım elinde tütün, hazır sigara filtresi elindekileri sigara haline getirip afiyetle içti.

Neden tütün içiyorsun dedim.
Cevap; bir paket sigara 6-7 TL. Ben bir karton sigarayı 10 TL. ye malediyorum. Ekonomik olarak bakarsak oldukça cazip.

─ Ancak, bu kaçak tütün nedir?
─ Nereden gelir?
─ Kimler satar?
─ Parası nereye gider?

─ Vergisi ödenir mi? Bilmiyorum. Bu konudaki küçük bir araştırmada vardığım sonuç;

─ Bu tütünleri kaçak olarak ülkemize getirenlerin ve satanların kesinlikle vergi ödemediği,
─ Bu tütünlerin ülkemize Kuzey Iraktan girdiğini gelirinin de bölücü terör örgütüne gittiğini,
─ Bir başka iddiada da; tekelin elinde kalan tütünlerin kıyılarak Doğu ve Güneydoğu Bölgelerimize ücretsiz verildiği, bunların piyasaya 40-100 TL. arasında sürüldüğü,
─ Bu tütünlerin mavi küf hastalığı ve akciğer kanseri yapan tütünler olduğu, ucuz olduğu için daha kolay alıcı bulduğu,

─ Ülkemizde her yıl yaklaşık 1,5 Milyar paket sigara tüketildiğini son zamanlarda tütün kullananların oranında büyük artış olduğunu ulaşabiliyoruz.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde fazlasıyla satılan, içmenin bana pek haz vermediği tütün çeşidi. Hatta aynı karede zabıta memurlarını ve sigara satanları görüp, aralarında hiçbir yakalama/kaçma eyleminin yaşanmadığına binlerce kez şahit olunan seyyar satıcı hedesi.

özellikle doğu illerinde her sigaraya zam geldiğinde kiloyla alınan, incecik arap kâğıtlarına sarılan, sonra içilemeyen, ziyan olan, sigaranın esas hammaddesinin kuytularda satılan bol kükürtlü versiyonu. en iyisi adıyaman çelikhan imalatı olanıdır. bir de muş imalatı olan var ki iki nefesi atı bayıltmaya yeter.