Kendin Yap Kendin İç

27/07/2013 0 ile admin

Proje, avrupada yasayan ve bunu aslında esrar içmek için tasarlayan bir vatandaştan arakladım. Oralarda bong diye çağırıyolarmış bunu. Yalnız tamamen aynısını yapacağım diye kasmayın, elde avuçta ne varsa değerlendirin işte. Bunu da fikir almak için kullanın yani.

Ben denedim, çalıştı. Kahvede içtiğim kadar cillop olmasa da evde yapılma için gayet iyi sonuç aldım. Dikkat edilecek bi kaç durum var. Lüle dediğimiz kısımda, tütün ve üstünde köz olacak. Tütünün hemen altından bir bağlantı suyun altına gitmeli. Yani tütünden gelen duman önce suya girecek. Suyun üzerinde bir miktar boşluk olmalı ki duman birikebilsin. İçimize çekeceğimiz dumanı da suyun üstünden alıcaz. Yani suyun üzerindeki boşluktan bir şekilde o dumanı çekebilmemiz gerekli. Buradan duman çekildikçe oluşan yeni boşluğun yerine tütünden yeni taze duman gelecek ve böyle devam edecektir.

Önemli bir şey daha, baglantı yerlerinden kaçırmamasi lazım iyi tat alabilmeniz için.

Nargile alırken nelere dikkat edelim ?

Çok ufak birşey almayın. Temel olarak 3 boy var. En ufak boyları (yüksekliği 30-40 cm kadar olanlar) kesinlikle süs içindir. Her ne kadar içilebileceğini söyleseler de siz almayın. Aslında nargileler arasında çeşitlilik, genelde ser ve marpucun farklılığından kaynaklanıyor. Ser dediğimiz metal kısmı bir kaç çeşit malzemeden yapılıyor. Nikel-krom tarzı kaplama yapıyorlar, bakır döküm kullanıyorlar ve bakır tenekeden yapıyorlar. İlk ikisi fena değildir, yalnız üçüncü seçenek zamanla paslanır, kararır. Suyun içinde kalan serin ucu zamanla pas dolar. Hem içimde keyif kalmaz, hem de sağlığa zararlı hale gelebilir. Nikel olanlar da levha şeklindedir, paslanmaz malzemeden olmasına dikkat edin. Hafif olurlar.

En karizması (cam nargile hariç) döküm olandır, zaten normal içimlikler arasında en pahalısı da budur. Marpucu da almışken büyük boy alın. Çünkü muhtemelen temizliğini iyi yapamayacaksınız, ufak marpuçlar en kısa zamanda tıkanır ya da zarif olduklarından çatlarlar.

Lüle, şişe ve diğer aksesuarlar fiziksel özellikler itibarıyla standarttır genelde. Yani tamamen keyfinize göre seçersiniz. Bunlardan bahsetmiyorum bu yüzden. Ama birkaç tane lüle alırsanız iyi olur. Aynı lülede farklı tütün kullanmazsanız tatları pek fazla karışmaz birbirine.

Bir de özel nargileler var. Tamamen metalden, ya da tamamen camdan oluşan gibi. Tahmin edebileceğiniz tarzda dezavantajları olacaktır bunların. Metal olanın temizlik sorunu olabilir mesela. Şişe kısmının içi görünmediği için zamanla paslanmış mı, ya da pislenmiş mi anlayamazsınız. Cam olanı kullanmak ta her babayiğidin harcı değildir normal olarak. Bir de paranız fazla geliyorsa çanta içinde takım halinde gümüş setler var. Çok güzel duruyorlar.

Lüle ağırlıklı olarak Tophane’de, gövdeyse Beykoz’da üretiliyor. Gövde gümüş ya da kristalden imal ediliyor. Bunların üzerinde yer alan süslemeler, Türk el işçiliğinin en güzel örneklerini halen sergiliyor. Ağızlıksa kehribardan oyuluyor, çünkü o dönemlerde kehribarın mikrop tutmadığına inanılıyormuş. Günümüzdeyse ağızlıklar plastikten ve de tek kullanımlık.