Sarma Tütün Revaçta!

15/06/2013 0 ile admin

Sigaralara gelen son zamdan sonra, tütün kullanımında artış gözlendi. Tütün satıcıları, zamdan sonra tütün satışında yüzde 55 oranında bir artış olduğunu belirtti.

 
Ekim ayında sigaraya yapılan zamlardan sonra sigara tiryakileri tütün alımına yöneldi. Açık satılan yerli tütünlerin kilosu kalitesine göre 10-120 TL arasında değişiyor. 1 kilo tütünden bir karton sigara çıkarken, 100 gram sigara 10 paket sigaraya tekabül ediyor. En pahalı açık tütün içen kullanıcı 10 paket sigarayı 12 TL’ye alabiliyorken, fabrikasyon paket tercih edenler 10 pakete 60 ile 80 TL arasında bütçe ayırıyor. Fiyatları 12-15 TL arasında değişen ithal tütünler ise genelde 50 gramlık paketler hâlinde satılıyor. Bu paketlerden 40- 50 civarında sigara çıkıyor. Fabrikasyon sigaraların paketinde ise 20 adet sigara bulunuyor. Ekonomik açıdan daha ucuza gelen tütün paketleri, kullanıcıların ilgisini çekiyor.
Anadolu Tütün’ün sahibi Halit Güler (41), sigara tiryakilerinin ekonomik kaygılarla açık tütüne yöneldiğini belirtti. Güler, günde bir paket sigara kullanan birinin aylık aşağı yukarı 240 TL civarı para harcadığına dikkat çekti. Açık tütün içen kullanıcılar ise, tütün ve sarma kağıdı dahil ayda 60 TL’ye günlük bir paket sigara ihtiyacını karşılıyor. 600 gram tütün günde bir paket sigara içen insanın aylık tütün kullanımına tekabül ediyor.
Açık tütünün fabrikasyon sigaralardan çok daha sağlıklı olduğuna dikkat çeken Güler, fabrikasyon sigaralarda çok fazla kimyasal madde bulunduğunun altını çizdi. Açık tütünler ise, bu kimyasalları barındırmıyor.
Sigara sarmanın sigarayı daha az tüketen insanlar için uygun olduğunu söyleyen satıcı, insanların genellikle sarma makinalarını tercih ettiğini belirtti. Çok sigara içen insanların tütün sararak içmelerinin ise her an sarmak mümkün olmadığı için kullanıcıların sigara tüketimini azalttığını söyledi.
Müşterilerim ekonomik nedenlerle açık tütün alıyor”
Müşterilerinin genelde bütçe kaygısıyla açık tütünü tercih ettiğini belirten Halit Güler, keyif aldığı için açık tütün içenlerin azınlıkta olduğuna dikkat çekti.
Halit Bey’le röportaj yaparken tütün almaya gelen Yusuf Ö. ise 3 aydır tütün aldığını ve ekonomik olarak çok daha ucuza geldiğinden dolayı memnun olduğunu belirtti.
Tütünü serin ortamda saklamak lazım”
Açık tütünleri kışın, serin bir ortamda saklamak gerektiğini söyleyen Halit Güler, yazın tütünler için en iyi barınağın buzdolabının sebzzelik kısmı olduğunu belirtti.
Temiz tütün içmek sigaranın sağlığa olan kötü etkisini azaltıyor”
Halit Güler: “Güneydoğu’daki insanların hiçbirisinde kanser yok. Sebebi temiz tütün kullanmaları. İyi bir tütünde sadece nikotin bulunur. Yaprağın ortasındaki damarda saklıdır nikotin. Ama diğer sigaralarda zifir bulunur. Sağlığa en çok etki eden madde zifir ve diğer kimyasallardır. Fabrikasyon içen kullanıcı 100 metrede tıkanıyorsa, açık tütün içmeye başladıktan sonra tıkanma mesafesi 300 metreye çıkıyor”
Sigaraya zam geldiği gün satışta acaip bir artış oldu”
“Sigaraya zam geldiği gün birçok yeni müşteri edindim. Burası neredeyse izdiham hâlindeydi. Elimde 360 kg tütünüm vardı o gün. Akşamında ise 18 kg tütünüm kalmıştı. Gerçekten gözle görülür bir artış hâkimdi. Sonrasında aam oranının azaltılması bile satışları etkiledi.”
 
Tütün kullanımı yeni bir pazar yaratıyor
Tütün satıcılarında birçok değişik marka tütünle beraber açık tütünler de bulunuyor. Bu açık tütünleri kilo ile almak mümkün. Bunun yanında, sigara sarmak üzere ihtiyaç duyulan filtre ve sigara kağıdının da birçok çeşiti mevcut. Sigara kağıdının fiyatı 1-4 TL civarındayken, 120 tane filtrenin bulunduğu paket 5-7 TL arasında değişiyor. Aromalı sigara kağıtları ise 3.5- 4 TL. Aromalı kağıtlar kola, hindistan cevizi, vişne, sakız, vanilya gibi aromaları barındırıyor.
Tiryakilerin zamandan tasarruf ederek daha seri ve düzgün bir şekilde sigara sarabilmesine olanak tanıyan sigara sarma makinelerinin fiyatları ise 10-25 TL arasında.
 
 
NE DEDİLER?
 
Ezgi Didem Sözgötürmez (22) – “Çok fazla sigara tüketmiyorum, o yüzden sarmakla uğraşmak eğlenceli geliyor”
 
“Hazirandan beri sarma tütün kullanıyorum. Daha önce Djarum içiyordum. Tütün daha hafif ve kimyasallar, zehirler yok diye sarma tütüne geçtim. Çok fazla sigara tüketmiyorum o yüzden onunla uğraşmak eğlenceli geliyor. Arap kağıdı kullanıyorum. Onu özellikle seviyorum. Tütün olarak Adıyaman tütününü tercih ediyorum. Bulamadığımda, Golden Virginia alıyorum. Golden Virgia’nın bir aroması var, onu seviyorum. Sigarayı sarıp anlık tüketiyorum. Sarmaya vaktimin olmayacağını bildigim yerlere 2 tane sararak gittiğim oluyor ama nâdir. Arada tütünün içine karanfil, elma kabugu, portakal rendesi gibi şeyler ekliyorum. Normal sigarayı çok az içtim, hayatım boyunca toplasan 2 paketi geçmez.”
 
Ahmet Yılmaztekin (27)- “En belirleyici özelliği tadı”
“3-4 aydır sarma içiyorum. Sarma tütün daha çok hoşuma gitti, tadı daha güzel. Zaten günde 7-10 arası sigara içiyorum. bu yapılan son zamlardan sonra da ekonomik olarak da daha uyguna geldi. En belirleyici özelliği tadı kesinlikle.
Sarma sigaranın en canımı sıkan yönü sarması. Anlık sarmıyorum, çünkü bunun için, ya tabaka taşıyacaksın ya da sigara kağıdı, tütün ve filtreyi yanında bulunduracaksın. Tabaka da hem paketten büyük hem de sert olduğu için hiç tercih etmedim. Genelde sarıp sigara paketlerine depoluyorum. Zaten sarmak sıkıntı. Şimdi bir sarma makinesi aldım. Çok hızlı sarılıyor ve zaman kaybettirmiyor. Zaten ellerim normalde de çok terler, bu yüzden elle sararken sıkıntı yaşıyordum, bu sebeple makine çok işime yaradı.
Drum diye bir tütün içiyorum. aynı zamanda drum kağıdını kullanıyorum. İlk başlarda çeşitli sarma kağıtları denedim. (Rızla vb.) Ama en çok hoşuma giden drum çarşafı. Rızla’nın kağıdı yağlı kağıt gibi ve tütünü söndürüyor, çektiğinde adam gibi gelmiyor.
Sarma sigara için epey çeşit çıkmış. Aldığım yerde yaklaşık 10-20 çeşit çarşaf var. 3-4 çeşit tütün var. 2-3 çeşit de filtre var. Filtre çok belirleyici değil, ucuzu da gayet iyi iş görüyor. Sigara kağıdı bence sarma sigaranın en önemli parçasıdır. Kesinlikle kişiye göre değişir ama ben 4-5 sigara kağıdı denedim ve sadece bir tanesini beğendim.
Sararken ne kadar dikkat etsen de etrafa tütün parçaları dağılıyor. Dışarda içerken de zaman zaman insanların bakışları garip olabiliyor. Tütün paketini açtıktan sonra ilk başlarda biraz nemli. Daha sonradan kuruyor, bu da kimine göre iyi kimine göre kötü. Hiç olmadık bir zamanda da filtre, tütün ya da sigara kağıdı bittiğinde de sıkıntı oluyor, gidip normal sigara almak zorunda kalıyorsun.”
 
İsminin yazılmasını istemiyor (28)- “Sarma tütün hikayem, tatildeyken otelde karşılaştığım tütün satıcısıyla başladı”
“2 sene oldu sarma tütün içmeye başlayalı. Ondan önce sigara içmiyordum. Daha doğrusu bırakmıştım, 2 sene kadar içmemiştim. Onun öncesindeyse fabrikasyon olanları içiyordum.
2 sene önce, Kelebekler Vadisi’nin yanındaki koyda kalıyoduk (Kabak koyu) Orada tatildeyken otele tütüncü geldi. Yanımdaki arkadaşım da “acaba alsak mı” dedi, “İyi alalım.” dedim. Satıcıdan 20 TL’lik istediğimizde adam 1 çuval verdi neredeyse, sözde planımız oradan Kaş’a geçip başka bi arkadaşımla buluşup ona vermekti paketi ama o arkadaşım Kaş’a gelmedi ve paket bende kaldı. Ben de yavaş yavaş o torbayı bitirdim ve sarma tütün hikayem böyle başladı.
Nasıl tüketiyorum… O an sarıyorum tabi ki, birkaç tane sarmadım hiç. Tabaka da kullanmıyorum, bu tütün paketlerinin içine koyuyorum kağıdı ve filtreleri.

Sevdiğim şeyler;

Fabrikasyon gibi ağır olmaması, o kadar ağır kokmaması. Nedense ilk başladığında şöyle psikolojik bi tarafı oluyor; “Ben sigara içmiyorum, tütün içiyorum” ama sonuçta aynı şey bir yerde…Bir de tabii daha ucuz. Hatta tütüne en son nerdeyse 1 sene önce para verdim diyebilirim. Kabak Koyu’ndaki arkadaşım ne zaman yurt dışına çıksa ordan değişik marka tütünleri toplar gelir.

Sevmediğim tarafı;

Her ne kadar fabrikasyon kadar kokmasa da, tütünün kokusu rahatsız edebilir bazen. İşte klasik sigarayı neden sevmiyorsak aynı nedenler aslında. Ek olarak ben mesela filtreli içiyorum. Filtresiz içen arkadaşlarım da var, onların da dişi daha hızlı sararıyor… vs.”

 
Fatma Çelebi (30) “Normal sigaranın tadı suni gelmeye başladı”
“Sigara içmeye üniversitede başladım. Paket taşımaya ise üniversite 4. sınıfta. Yüksek lisans için yurtdışına gittiğimde oradaki sigara fiyatlarını görünce tütüne geçtim. Golden Virginia içiyordum. Geri geldiğimde sarmakla uğraşmak zor geldi yine sigaraya döndüm. Ardından erkek arkadaşım tütün sarmaya başlayınca eski günlerin hatrına tek tük sarmaya başladım. Normal sigaranın tadı suni gelmeye başladı ve artık neredeyse hiç normal sigara içmiyorum. Tütünün miktarını ayarlayamak, pirinç kağıdı kullanarak kağıt yanığı tadından kurtulmak harika. Tütün ve gerekli tüm malzemeyi yanımda taşıyorum, sigarayı anlık sarıyorum. Ama tütünün iki büyük dezavantajını da belirtmeden geçemeyeceğim. Birincisi çantamın için tütün kırıntısıyla dolu. İkincisi her an “anlık sarma”ya uygun olmayabiliyor.”
Özler Böcekli (56)- “Tadı ve kokusunu daha doğal buluyorum”
“Yaklaşık 7-8 senedir tütün kullanıyorum. Önceden Camel içerdim ama o değiştikten sonra diğerlerinden pek memnun kalmadım.Alman arkadaşlarım içerdi,o vesileyle ben de denedim ve bir süre sonra azar azar başladım. Sigara filtresinden hoşlanmıyorum, onun da etkisi büyük. Günde 6 sigara sarıp yarım yarım 12 seferde içiyorum. Böylece normal sigaraya göre azaltmış oldum. Tadı ve kokusunu daha doğal buluyorum. Sarma sigaranın daha az zararlı oldugunu düşünüyorum.”