Sigara Tiryakilerine 31 Mayıs Önerisi

29/07/2013 0 ile admin

Amasya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Öner Nergiz, sigara tiryakilerine ’31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde sigarayı bırakmalarını önerdi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün kullanımının sağlık üzerine etkilerini ve tütün kullanımını azaltmaya yönelik etkili politikaların altını çizmek amacıyla her yıl mayıs ayının son gününün ‘Dünya Tütünsüz Günü’ olarak kutlanmakta olduğunu belirten Öner Nergiz, “Günümüzde en önemli hastalık ve ölüm nedenlerinden birisi sigara içimidir. Önlenebilir olan bu olumsuz alışkanlık ülkemizde ve dünyada ne yazık ki milyonlarca insanın sağlığını tehdit eden konumunu halen sürdürmektedir” dedi.

Tütün endüstrisinin yürüttüğü politika ve yaklaşımlarla sigara içen gruba çoğunluğu çocuk, genç ve kadınlardan oluşan yeni bireyler kattığını vurgulayan Nergiz, “Bu kadar tehlikeli bir oyuna dur diyebilmek için güçlü bir mücadele gerekmektedir. Tütün mücadelesinin bütün adımlarına vatandaşların sahip çıkması kamusal hizmetlerin gücünü artırmaktadır. Sigara içen bireylerin 31 Mayıs 2012 tarihini sağlıklı yaşam için yeni bir başlangıç olarak kabul etmeleri başta ülkemiz ve İlimizdeki kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından korumak ve herkesin en temel haklarından biri olan temiz hava soluyabilmesini sağlamak için çok anlamlıdır” diye konuştu.

Halk Sağlığı Müdürü Nergiz, Amasya’da il tütün kontrol denetim ekipleri tarafından 2011 yılı içinde denetlenen 2 bin 721 işletmeden 12’sine ve 98 şahsa, 2012 yılı Ocak ile Nisan aylarında bin406 işletmenin denetlenip 16 işyerine ve 45 şahsa cezai işlem uygulandığını söyledi.

Nergiz, sigarayı bırakmak isteyenlerin sigara bırakma polikliniklerine başvurabileceklerini kaydetti.