Sigaralar Tezgah Altına İniyor

12/07/2014 0 ile admin

Sağlık Bakanlığı tütün ve tütün ürünleri ile etkin mücadeleye başlıyor. Strateji belgesine göre ÖTV artırılacak, satış noktarında sigaralar görünmeyen yerde duracak, fakültelerde sigaranın zararları ile ilgili dersler olacak, hamilelere tedavi uygulanacak.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de yüzde 27’ye düşen sigara içme oranını daha da azaltmak ve içmeyenlere etkisini sıfırlamak üzere harekete geçti. 2014-2018 arasında uygulanacak olan Tütünle Mücadele Strateji Belgesi’ne göre yapılacak düzenlemeler şunlar:

ÖTV ORANI ARTIRILACAK

Tütün ve tütün ürünleri üzerindeki ÖTV’nin sigara perakende satış fiyatının en az yüzde 70’i olması sağlanarak vergi artış oranının enflasyonun üzerinde kalması sağlanacak.

KAPI MESAFESİ ÖLÇÜLECEK

Özellikle yoğun olarak kullanılan alışveriş merkezleri, sinema, tiyatro vb yerlerin bina girişlerinde sigaradan pasif etkilenimin önlenmesi için mesafe ölçülecek. Mesafeye göre kapı önünde de sigara içilmeyen alanlar uyarı yazılarıyla belirtilecek.

İÇİLMEYEN AÇIK ALAN

Lokanta, kahvehane ve kafe gibi yerlerin açık alanlarında sigara içilmeyen alanlar oluşturulacak.

ÇOCUK PARKINDA YASAK

Kamuya açık çocuk parkı gibi temelde çocukların faydalandığı tüm açık alanlarda tütün ve tütün ürünü kullanımının önlenmesine yönelik çalışmalar yapılacak.

SİGARA DERSLERİ YOLDA

Tıp, sağlık bilimleri ve eğitim fakülteleri, diğer yükseköğretim kurumlarının müfredatlarında sigaranın zararları ile ilgili dersler olacak.

HAMİLEYE SİGARA MUAYENESİ

Hamilelerde sigara bırakma oranı yüzde 90’a çıkarılacak. Hamile muayenesinde ilk test sigara için olacak. Sigara içen anne adayına tedavi başlayacak.

MESAJLA UYARI YAPILACAK

Kurumsal telefon hatlarından çalışanlara tütün ve tütün ürünleri ile mücadele mesajı yollanacak.

BIRAKMA ORANI YÜZDE 50

Sigara bırakma oranı yüzde 50’ye yükseltilecek. Sağlıkçılar, öğretmenler, din adamları, emniyet ve yargı personelinde sigara bırakma oranı yüzde 60’a çıkarılacak.

PSİKOLOJİK DESTEK GELİYOR

Aile hekiminin bulunduğu birinci basamak sağlık hizmeti sunan kuruluşlarda davranışsal tedavi, sosyal destek gibi hizmetleri verebilecek hemşire veya psikolog da bulunacak.

TARIM TEŞVİKİ AZALACAK

Yayınlanan belgeye göre tütün üretimi ve ekimi de kontrol altına alınacak. Üretimden vazgeçen üreticilerin ve işçilerin alternatif tarımsal ürün ve ekonomik faaliyetlere yönelmesini sağlayacak teşvikler geliştirilecek.

REKLAM-PROMOSYON YOK

Tütün ve tütün ürünlerinin reklam, promosyon ve sponsorluğu yapılmayacak.

RAF ALTINA İNECEK

Satış noktalarında tütün ürünlerinin görünürlüğünü önleyecek şekilde gerekli mevzuat düzenlemesi yapılacak. Sigaraların durduğu raflar görünmeyen yerlere inecek.

DAL SİGARAYA SINIRLAMA

Adet bazında tütün ürünü ve makaron ve yaprak sigara kağıdının satışını önlemeye yönelik tedbirlere ağırlık verilecek.