sigaraya zam gelecekmi sigaraya ek vergi gelecekmi sigara zamlanacakmı

27/07/2013 0 ile admin

Sigara tiryakileri, sigaraya 1 buçuk liralık ek vergi geleceğini öğrenince sigarayı bırakmayı ciddi ciddi düşünmeye başlamışlardı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise son açıklamasıyla sigaraya ek vergi tartışmasına son noktayı koydu…

Sigara tiryakilerine ciddi ciddi sigarayı bırakmayı düşündüren sağlık vergisi haberlerine, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten yanıt geldi. Şimşek, söylenildiği gibi 1,5 liralık sağlık vergisinin sigara fiyatlarına gelmeyeceğini ifade ederek, geçtiğimiz sene yapılan zammın ardından şu anda gündemde sigaraya zam konusunun olmadığını kaydetti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, birkaç gündür basında yer alan sigaraya 1.5 TL’lik ek sağlık vergisi geleceği yönündeki haberlere son noktayı koydu. Şimşek, sigaraya böyle bir zammın yapılıp yapılmayacağı yönündeki bir soru üzerine, “Yok öyle bir şey. Nereden çıkarıyorsunuz? Sigara, alkollü içkiler ve bazı ithal otomobiller üzerindeki vergileri geçtiğimiz sene biraz artırdık. Şu anda gündemimizde ‘ilave 1.5 lira vergi getirme’ diye bir şey söz konusu değil’’ diye konuştu.