Son Bir Ay içinde 30 Milyon Sigara Filitresi Ele Gecirildi.

26/07/2013 0 ile admin

arap kağıdıEdirne Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda bir araçta yapılan aramada bir milyon 940 bin adet kaçak sigara filtresiele geçirildi. İçi boş sigara filtreleri son dönemlerde kaçakçıların en çok tercih ettiği malların başında geliyor.

Avrupa ülkelerinden alınarak Türkiye sokulmak istenen boş filtreler imalathanelerde doldurularak piyasanın altında düşük fiyatla sürülmek amacıyla tercih ediliyor. Önemli miktarda rant sağlayan bu yeni kaçakmalın yurda girişleri sınır kapılarında görev yapan Gümrük MuhafazaMüdürlüğü ekiplerinin engeline takılıyor. Türkiye’ye giriş yapmak isteyen TIR’lar gümrük sahası içerisinde ekipler tarafından sıkı bir şekilde aranıyor. Yasal yükü dışında yük taşıyan araç, sürücü ve mal sahipleri hakkında işlem yapılıyor.

Son olarak Hamzabeyli Sınır Kapısı gümrük sahasına giren ve karnesinde yasal yük olarak kağıt gösterilen Y.A’nın kullandığı 34 TB 5117-34 FID 98 TIR ekipler tarafından durduruldu. Hangara alınan araçta yapılan kontrollerde 194 koli içerisindeki kutularda piyasa değeri 30 bin TL olduğu tahmin edilen 1 milyon 940 bin adet kaçak sigara filtresi ele geçirildi. Ekipler, kaçak filtrelerin, mühürlü olan güvenlik halatının kopartılarak araca yüklendiğini tespit etti.

Olayla ilgili sürücü Y.A. gözaltına alınırken son bir ay içerisinde sınır kapılarından 30 milyon adete yakın sigara filtreleri ele geçirildi.