TAPDK, Çelikhan Tütünü ile İlgili Yürüttüğü Çalışmanın Raporunu Açıkladı

25/07/2013 0 ile admin
çelikhan tütünü

çelikhan tütünü

Adıyaman Tütün Platformu ile birlikte Adıyaman Merkez ve Dağ Köyleri ile Çelikhan ilçesinde sarmalık kıyılmış tütünün yetiştiği arazilerde saha çalışması yapan ve üreticilerle görüşen Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) raporunu hazırladığı bildirildi.

Tütün Platformu sözcüsü Avukat Abdurrahman Tutdere, hazırlanan raporda, Adıyaman’ın tütün gerçeği ve tütünün alternatifinin olmadığı hususunun bir kez daha açıkça ortaya konulduğunu, üst kurul heyetindeki uzmanlarca hazırlanarak ilgili kurumlara dağıtılan raporun Adıyaman tütün platformunun yaptığı çalışmalar ve çözüm önerileri ile kısmen örtüşmekte olduğunu söyledi.

Tutdere,”Bu nedenle platform olarak öncelikli talebimiz 4733 sayılı yasanın 8. maddesinin sarmalık kıyılmış tütüne ilişkin kısımlarının değiştirilmesi olmakla beraber rapordaki çözüm önerilerine katılıyoruz. Bu çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasının sorunu kısmen de olsa çözeceğine inanıyoruz” dedi.

Tutdere, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Raporda Adıyaman’a ilişkin çok çarpıcı tespitlere ve çözüm önerilerine yer verilmiştir. Yer alan tespitler ve çözüm önerileri olarak, Adıyaman Merkez ve Çelikhan ilçesinde yaklaşık 6000 üreticin bulunduğu ve tütünlerin genelde sarp ve çok parçalı arazilerde yetiştirilmekte olduğu, üretici başına düşen arazi toplamının ortalama 1,5-2 dekar olduğu ve genelde üreticilerin arazileri kiralamak suretiyle işlediği, dekar başına yaklaşık 200 kg verim alındığı, her bir üreticinin yılda asgari 400-500 kg tütün ürettiği, üreticilerin bu tütünleri satarak ailelerinin yıllık ihtiyacını karşıladığı görülmüştür. İlgili Kurumlar tarafından bu bölgelerde alternatif projelerin denendiği, ancak, arazilerin çok parçalı olması, üretici başına düşen arazinin küçüklüğü, üreticilerin arazi sahibi olmaması ve mevcut arazilerden elde edilen gelirin başka tarım ürünlerden veya faaliyetlerden elde edilememesi nedeniyle bugüne kadar bu projelerin başarılı olmadığı ortaya çıkmıştır.”

Tutdere, sarmalık kıyılmış tütün mamulüne konu tütün üretiminin ve ticaretinin, üretim merkezlerinin sosyo-ekonomik yapısına etkisinin de son derece önemli olduğunu, tütün üretiminin aile ziraatı şeklinde ve emek yoğun olarak yapıldığına dikkati çekti.

Bölgedeki 19 bin 500 üretici sayısının, bu bölgelerdeki aile nüfusunun fazlalığı ile birlikte değerlendirildiğinde, yaklaşık 80 bin kişiye karşılık geldiğini vurgulayan Tutdere, sözlerini şöyle tamamladı:

“Oluşan toplam istihdam, tütünlerin kıyılması ve sarmalık kıyılmış tütün mamulü olarak satışı aşamaların da çalışan insanlar ile birlikte daha da fazladır. Söz konusu üretim bölgelerinin hassasiyetleri, coğrafi ve ekonomik yapısı göz önüne alındığında, sarmalık kıyılmış tütün mamulüne konu faaliyetlerin yarattığı istihdam ve dolayısıyla bu bölgelerin önemli sorunlarından olan göçü azaltıcı etkisi azımsanmayacak düzeydedir.”