Tiryakinin yeni gözdesi açık tütün

26/07/2013 0 ile admin

Sigaraya gelen fahiş zam, vatandaşı alternatif arayışlarına itti. Kimi tiryakiler sigarayı bırakmayı tercih ederken kimileri ise açıkta satılan tütüne hücum ettti.

Hükümetin sigaraya yaptığı zamdan sonra sigara firmalarının da kendi zamlarını belirlemesiyle birlikte oldukça yüksek fiyatlardan satışa sunulan sigaraları tercih etmeyen vatandaş açık tütün satışlarında patlamaya neden oldu.

TÜTÜN SATIŞINDA YÜZDE 50 ARTIŞ

Sigaraya gelen dudak uçuklatan zamların ardından belirlenen fiyatları oldukça yüksek bulan vatandaşlar çareyi açık tütüne yönelmekte buldu. Sigaraya gelen zamlardan sonra açık tütün satışlarında 3–4 kat artma olduğuna değinen tütün satıcısı Selami Aktaş, “Sigaraya yapılan son zamlardan sonra tütün satışında yüzde 50 civarında artış meydana geldiğini söyleyebilirim. Alım gücü iyice azalan vatandaşlar sigaralara yapılan zamlardan sonra açıkta satılan tütünlere yöneldi” dedi.

1 KG TÜTÜNDEN
50 PAKET SİGARA ÇIKIYOR

Açık tütün fiyatlarının tütünün kalitesine göre kilosunun 50 TL’ye kadar çıktığını dile getiren Aktaş, “Sattığımız ürünleri Adıyaman’dan getiriyoruz. Tütünlerimizin içerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmamaktadır, saf tütündür. 1 kelogram tütünden yaklaşık 50 paket sigara çıkabiliyor. Sigaraya gelen zam fiyatı kadar ücretle vatandaşlar açık tütün tercih ederlerse 1 paket sigara alabilir” ifadelerini kullandı.

DAHA UCUZA SİGARA İÇİLECEK

Sigaraya gelen zamların çok abartılı olduğunu ve bu rakamı birçok vatandaşın veremeyeceğini vurgulayan Aktaş, “Zamlara vatandaşlar açısından baktığımızda gerçekten çok büyük bir sorun olarak göze çarpıyor. Çareyi açık tütüne yönelmekte bulan vatandaşlar hem daha ucuza sigarasını alabiliyor hem de tütün satıcılarının yüzünü güldürüyor. Vatandaşların ekonomisini düşünecek olursak açık tütüne yönelmek herkes için oldukça iyi olacaktır” şeklinde konuştu.