Tüm Köysen Adıyaman Başkanı Gökay: “Üretici Köylünün Kullandığı Mazottan Ötv Kaldırılsın”

26/07/2013 0 ile admin

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köysen) Adıyaman Şube Başkanı Ramazan Gökay, üretici köylünün kullandığı mazottan ötv’nin kaldırılmasını istedi.

Gökay, sendika binasında yaptığı basın açıklamasında, Ülkemizde kullanılan akaryakıtın, ağırlıklı olarak hububat üretimi olmak üzere, toplam tarımsal üretim maliyetleri içindeki payının yüzde 25 olduğunu, tarımda petrol kullanımı 9 milyar litreye ulaştığını söyledi.

 

Mazot fiyatlarının çok yüksek olduğunu ifade eden Gökay, şunları kaydetti:

“Mazot fiyatları oldukça yüksek olduğu gibi, pompa satış fiyatının yaklaşık yüzde 60’ı vergidir. Bu haliyle mazot fiyatı en pahalı ülkeler arasında en üst sıralarda yer almaktayız. Gelişmiş ülkelerde de petrol ürünleri üzerindeki vergi yükü ülkemizde benzer şekilde çok yüksektir. Ancak tarımda kullanılan mazot Avrupa ülkelerinde yüksek oranda desteklenmektedir. Örneğin Fransa’da tarımda kullanılan mazot yüzde 40 daha ucuzdur. Tarım girdileri içinde en çok gider payını oluşturan akaryakıtın toplam maliyet içindeki payının düşürülmesi gereklidir.

Türkiye’de köylülerin ülkenin zenginliklerden yeteri kadar faydalandırılmadığını savunan Gökay, “Köylü üreticiler, topraklarında bulunan yer altı ve yer üstü zenginliklerinden hak ettikleri seviyede faydalandırılmamış, aksine tarımda kullanılan elektrik ve mazotu en pahalıya kullanmaktadır. Örneğin ilimizde dünyanın sayılı en büyük barajlarından biri olan Atatürk Barajı kurulu iken en pahalı elektriği Adıyamanlı üreticiler kullanmakta. Türkiye’de üretilen toplam petrolün yüzde 30’u Adıyaman’da üretilirken, en pahalı mazotu Adıyamanlı üreticiler kullanmaktadır” şeklinde konuştu.

Dünyanın en kaliteli tütününün Adıyaman’da üretildiğini iddia eden Gökay,

“dışa bağımlı tarım politikaları sonucu üretilen tütünün pazarlanmasını engelleyerek, rekabet şansını ortadan kaldırmak için sarmalık kıyılmış tütüne yüzde 83’lük vergi uygulanmaktadır. Ülkeyi baştan başa istila eden yabancı sigaralar ve Puroya uygulanan vergiler göz önüne alındığında tarımda uygulanan vergi sisteminin ne kadar adil olduğu anlaşılır. Sonuçta Adıyamanlı tütün üreticilerine ve Adıyaman’a reva görülen durum ortadadır” dedi.

Tarımsal girdilerin desteklenmesi gerektiğini belirten Gökay, konuşmasını şöyle tamamladı:

“GSYH’den tarıma ayrılan binde 6-7’lik payla ve mazotun bugünkü fiyatları ile ülke çiftçisinin diğer ülkelerin çiftçileriyle rekabet etme şansı yoktur. Üretimin artarak devam etmesi, tarım istihdamının arttırılması, ancak tarımsal girdilerin desteklenmesiyle mümkündür. Kısacası, tarımsal üretimde kullanılan mazottan ötv’nin kaldırılması, kdv’nin aşağı çekilmesi de üreticilerin çaresizliğine az da olsa çare olacaktır.”

Kaynak :http://www.haberler.com/tum-koysen-adiyaman-baskani-gokay-uretici-koylunun-3397107-haberi/