Tütün üreticileri nelere dikkat etmeli?

17/06/2013 0 ile admin

Batı Trakya’nın en önemli geçim kaynaklarından biri olan tütünün daha kolay, verimli ve kaliteli üretilebilmesi için uzmanların görüşüne başvurduk.

Batı Trakya’nın en önemli geçim kaynaklarından biri olan tütünün daha kolay, verimli ve kaliteli üretilebilmesi için uzmanların görüşüne başvurduk.

Tütüncülerin nelere dikkat etmesi gerektiği yönündeki GÜNDEM’in sorularını Ziraat Mühendisi Bület Salihoğlu cevaplandırdı.

GÜNDEM: Bu dönemde tütün için haşlamalar ekilmiş durumda. Haşlama üretiminde nelere dikkat etmeliyiz? Örneğin, ne zaman sulamalıyız, ne zaman ilaçlamalıyız, hangi ilaçları kullanmalıyız, bir hastalık gördüğümüz zaman neler yapmalıyız? Kısacası sağlam, iyi haşlamaları nasıl yetiştirmeliyiz?

BÜLENT SALİHOĞLU: İster haşlamada ister tütün tarlasında olsun artık entegre tarım sistemi uygulanmaktadır. Yani yaptığımız her işlem kontrol altında tutulmalıdır. Haşlamalıkta, önce sulama konusunda dikkat etmemiz gereken bazı önemli hususlar var. İlk etapta sulama sıkça yapılmalı fakat tütün haşlaması büyüdükçe ve yüzeyi kapladıkça suyu azaltmalıyız. İlaçlama konusuna gelince, ilk ilaçlamamız 4 yaprakta, yani stavrozlanma döneminde uygun ilaçlarla yapılmalıdır. 2’nci ilaçlama ilkinden yaklaşık 7 gün sonra, 3’üncü ilaçlama ise yaklasık 10 gün sonra yapılmalıdır. Bu ilaçlamalar trips böceği (damar) mücadelesi, yani haşlamalıkta virüs hastalıklarından koruma işlemidir. Bu işlemleri ziraat mühendisi yardımıyla da programlı yapıldığı zaman hastalıkların önüne geçmek mümkün olabilir.

GÜNDEM: Yakında tütün ekimi yapılacak. Tütün ekimi öncesi, neler yapılmalı. Tarlalar nasıl hazırlanmalı, kaç defa sürülmeli. Bu yıl çok yağmur yağdı, etkisi ne olabilir? Tarlalar sürülürken ilaç kullanılıyor mu?
BÜLENT SALİH: Bu yıl yağmurlardan dolayı yer hazırlama konusu biraz sıkıntılı. Özellikle kepir, yani ağır topraklarda toprak işleme konusunda dikkat etmeliyiz. Ağır olarak işlediğimizde yeri hastalandırıp ürünün kalitesini etkilemiş oluruz. Toprak işlemede en önemli nokta, yerin tavını kaçırmamaktır. Tütün tarlalarının hazırlık aşamasında, tarlaya suni gübre ve ot mücadelesi için ilaç uygulaması yapılır. Bunun yanında ot ilaçlamısıyla birlikte toprak kurtları içinde mücadelede bazı kurt ilaçları uygulanabilir.

GÜNDEM: Gübre kullanımı hakkında neler söylemek istersiniz. Doğal gübreden hangisi tercih edilmeli. Sunni gübre ne zaman kullanılmalı?
BÜLENT SALİH: Gübre konusuna gelince, organik gübre kullanımı özellikle tütünde hiç denecek kadar az olmalıdır. Bu gübrelerin kullanımı topraktaki organik madde miktarını arttırır. Bu da ürünün kalitesine olumlu yönde etki eder. Genelde suni gübre kullanılır. Pahalı olmasına rağmen en kaliteli gübre 12-12-17 suni gübresidir. Bunun yanında çok farklı gübrelerde kullanılıyor. Mesela, 11-15-15, 8-16-24, 15-15-15 gibi çeşitler de kullanılmaktadır. Bir de cansuyu suni gübresi kullanılır. Bu gübrede son yıllarda yaptığımız denemelerde çok iyi sonuçlar aldık ve kullanmaya devam edeceğiz.

GÜNDNEM: İyi bir verim alabilmek için tütün ekiminde özellikle nelere dikkat edilmeli. Tütün ekimi ne zaman başlamalı?
BÜLENT SALİH: Tütün ekimleri her yıl iklim şartlarına göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak Haziran ayı başı gibi ekim başlar. Ziraat mühendisiyle sistemli çalışıldığı zaman kaliteli ürüne ulaşmama ihtimalimiz yoktur.

GÜNDEM: Tütün kuşkusuz bu bölgenin en önemli geçimini teşkil ediyor. Siz tütünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? Bu üründe gelecek var mı? Tütün üreticisi ne yapmalı?
BÜLENT SALİH: Tütünün geleceği bence açıktır. Çünkü Avrupa Birliği basma tipi tütünü sigaradaki yasaklı katkı maddelerinin listesinden çıkarma kararı almıştır. Bunun akabinde, halihazırda olan tütün tüccarlarının sayısının bir anda artmaya başlaması ürünün zaten geleceğinin fotoğrafını görmemizi sağlıyor. Önemli olan burada tütün kooperatifinin artık bu ürünün pazarlanmasında rol alması. Ciddi çalışan, üreticilerin arkasında olan bir kooperatifle önümüz açıktır.

GÜNDEM: Hep tütüne alternatif ürünler konuşuluyor. Sadece tütün rahatlıkla üretilebileceği özellikl dağ köylerinde hangi alternatif ürünü tavsiye edebilirsiniz. Alternatif ürüne adım atmaya niyetlenen çiftçi ne yapmalı?
BÜLENT SALİH: Alternatif ürünler konusunda birçok seminerlerim oldu. Tütüne birebir alternatif, tütünün yerini alabilecek ürün şu anda bana göre yok. Alternatif demeyelim de yardımcı ürün dıyelim. Yani tütünle birlikte ek gelir sağlayabilecek ürünler diyelim. Bu da toprak analizi sonucunda yapılan araştırmalarla öngörülen ürünler ekilebilir. Buna da üretici, danışman ziraat mühendisiyle birlikte kararlaştırmalıdır.

GÜNDEM: Biraz da primlerden bahsedelim! Tütün primleri ne olacak? Hangi başka ürünleri destek primleri veriliyor?
BÜLENT SALİH: Şu anda prim sistemi hala karara bağlanmış değil. En az bir yıl daha eski sistemle devam edecek. Tütün için bahsedecek olursak, şu andaki söylentiler dönümünde 35 Euro şeklinde. Ama hala dedikodu aşamasındadır. Primler konusunda tütün kooperatifinin sorumluluğunun büyük olduğuna inanıyorum. Aslında sistemli çalışmayla tütünün birim fiyatını yükseltebilmek önemli. Tütünün Kilo başına ortalama fiyatını 7 Euro’ya ya çekebilirsek primler ikinci önem sırasına düşer.

GÜNDEM: Bölge çiftçisine son mesajınız ne olacak?
BÜLENT SALİH: Üretici, önce ektiği ürünün miktarını hem direkt hem de endirekt anlamını çok iyi bilmeli. Özellikle tütün üreticisi ülkemizin en büyük kooperatifine sahip. Bunu hem ürünün pazarlamasında hem de ürün tanıtımında çok iyi kullanabilmeli. Tüm Batı trakya çiftçisine işlerinde kolaylık, bol verimli bir yıl diliyorum. Siz GÜNDEM gazetesi ekibine de böyle bir fırsat verdikleri için teşekkürlerimi iletiyorum.