Tütün Bozulma sezonu başladı..

25/03/2014 0 ile admin

Tütün Bozulma sezonu başladı.. Her sene baharın gelişi demek kıyılmış tütünlerin bozulması dönemi demek. bunun sebebi ise nasılki baharda çiçekler açmaya başlıyor. Kıyılmış tütün içindeki tohumlar su toplamaya başlar ve çiçek açmak için çaba sarf ederler buda tütünün islanip bozulmasına sebep olmaktadır.bu yüzden tütün satıcıları ve adıyaman tütünü tiryakileri tütünlerini serin bir yer saklamaları gerekmektedir. çünkü tütün 10 dk. sıcak görürse bozulmaya başlar.

Normal şartlarda 5 ay bozulmadan duran dağ tütünleri bu mevsimde özelikle 15 mart – 15 nisan ayları arasında çok hızlı bir şekilde bozulabilmektedir. bunun önüne geçmek için tütün gercekten korutma işlemi çok önemli hafif nemli tütün bile bozulacak tütün demektir.

Aslında her mevsimde bozulmamiş tütün sicak yada güneş gördüğünde bozulabilir. ama bu mevsimde bozulma hizlanmaktadir. bu yüzden tütün satıcıları raflarındaki tütünlere dikkat etmeli ve aldıkları tütünlerin nem oranlarını kontrol etmelidir. Nemli tütün demek 1 saat sonra bozulacak tütün demek oluyor. Aldığınız tütün öncelikle avucunuzda sıkacaksınız eğer tütün birbirini bırakmıyorsa demeki bu tütün bozulacak tütündür. yapmanız gereken işlem öncelik poşetinden dökeceksiniz daha sonra harmanlayacaksınız iyice karıstırıp sereceksiniz serin bir yere en az 2 saat bir havanlandırma işlemine tabi tutacaksınızki tütün kendine gelsin nemi gitsin ve bozulmasın. Nemli tütün bazen yolda kargoda müşteriye ulasmadan bozulabiliyor.Bazen kargo şirketleri tütünü dişarda güneşte bırakır bu demekki tütün yolda size ulaşmadan bozulacak. bu tütünün kalitesi ile alakalı bir durum değildir. tütün ne kadar kaliteli olursa olsun. güneş ve sicaga gelmez. 10 dk güneşte durması demek tütünün ölmesi demektir.