Tütün Ekim Hazirlikları Başladı…

16/01/2014 0 ile admin
Tütün Ekim Hazırlıkları başladı

Tütün Ekim Hazırlıkları başladı

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, ilçede bu yıl tütün dikecek üreticilerin, tütün fidelerinin yetişeceği ocakları hazırlamaya başladığını bildirdi.Read More

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, ilçede bu yıl tütün dikecek üreticilerin, tütün fidelerinin yetişeceği ocakları hazırlamaya başladığını bildirdi.

Okur, ilçeye bağlı Tirkeş köyünü ziyaret ederek üreticilerle görüştü. Ege bölgesinde en erken tütün üretimine Saruhanlı’da başlandığını hatırlatan Okur, 10 aylık tütün maratonunun başladığını kaydetti.

Tütünün zor ve zahmetli bir iş olduğunu ifade eden Okur, üreticilerin fidan ocağı hazırlıklarına başladıklarını belirterek, “Şubat ve mart ayı fidanı büyütmekle geçecek. Nisan ayında fidanlar toprağa dikilecek ve Temmuz-Ağustos’ta kırılan tütün yaprakları iki ay kurutularak satışa hazır hale getirilecek” dedi.

Kota uygulamasının kalkmasının ardından ilçede 2013 yılında 20 bin dekar alan tütün üretimi yapıldığını bildiren Okur, “Üretici artık parasını hasattan sonra değil, ürünü ekmeden önce avans şeklinde almaya başladı. Tütünün fiyatı da arttı. Dünya’da tütün stokları kalmadı. Bu nedenle tütüncülük yeniden canlandı” diye konuştu.

İlçede tütünün geçen yıl kilogramı en yüksek 13 liradan satıldığını hatırlatan Okur, tütün fiyatının bu yıl en az 15 lira olmasının beklendiğini sözlerine ekledi. -Manisa