Tütün ihracatı patladı

04/08/2013 0 ile admin

Türkiye’nin son aylarda özellikle tütün ihracatı yüksek oranlarda artıyor. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, artışın Çin’in Türkiye’ye uyguladığı alım yasağını kaldırmasından kaynaklandığını ifade etti

Türkiye’nin ‘tütün ve tütün mamulleri’ ihracatı Haziran 2012’de Haziran 2011’e göre yüzde 120 artarak 37.6 milyon dolardan 82.7 milyon dolara yükseldi. 2012 yılının ilk 6 ayında gerçekleşen ‘tütün ve tütün mamulleri ihracatı’ ise yüzde 65.89 artarak 316.8 milyon dolardan 525.6 milyon dolara çıktı. 30 farklı sektör başlığı altında verilen ihracat rakamlarından 20 başlıkta genelde düşük miktarlarda artış, 10 sektörde ise azalış görülürken, peki tütün ve tütün mamullerinde artış nereden kaynaklanıyor?

Bu konuda Yeni Mesaj’a açıklamalarda bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Çin’in ‘mavi küf hastalığı’ nedeniyle Türkiye’den ‘tütün ve tütün mamulleri’ ihracatını kestiğine işaret ederek, “Yaptığımız karşılıklı müzakereler sonucunda engeller kaldırıldı. Bundan sonra da bu alanda ihracat artışı sürecek” dedi. “Savunma sanayi ihracatının neden arttığı” sorumuz üzerine Büyükekşi, bu sektörün daha önce ‘demir – çelik ya da elektrik – elektronik, makine ve bilişim’ sektörleri altında değerlendirildiğini hatırlatarak, “Bu sektör yeni kuruldu. Savunma sanayi katma değeri yüksek bir sanayi” dedi.
Öte yandan Büyükekşi, 2012 yılında ihracatın küçük oranlarda artacağını, bir önceki yılın ilgili ayına karşılık yüzde 10 üzerinde artışın zor gerçekleşeceğini ifade etti.

Altın ihracatında son durum!
Bu arada Büyükekşi, İran’ın Nisan ve Mayıs aylarında Türkiye’den yüksek miktarda altın ithal etmesiyle dikkatleri üzerine çeken ‘külçe altın satışları’ konusunda dikkat çekici rakamlar verdi. Türkiye’nin bu yılın ilk 6 ayında 4 milyar dolar değerinde külçe altın ihraç ettiğine, buna karşılık 2.3 milyar dolarlık ithalat yaptığına işaret eden Büyükekşi, arada 1.7 milyar dolar fark olduğunu belirtti. Piyasada İran’ın getirilen uluslararası müeyyideler nedeniyle ihracat yapabilmek için altın satın aldığı konuşuluyor.
Suriye’ye yapılan ihracat elektrik ağırlıklı
Türkiye’nin 2012 yılında Suriye’ye yaptığı ihracatın yüzde 62 azalarak 819 milyon dolardan 312 milyon dolara düştüğü bilgisini veren Büyükekşi, diplomatik ve ekonomik ilişkilerin sıfırlandığı güney komşumuza yapılan ihracatın önemli bir bölümünün elektrik ihracatı olduğunu kaydetti.

Haziran ayı ihracatında dikkat çeken ülkeler
TİM verilerine göre, Haziran ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.59 artarak 11 milyar 840 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2012 yılının ilk 6 ayında ihracat ise 2011’in aynı dönemine göre yüzde 11.28 artarak 73 milyar dolara ulaştı. İhracatta ise en yüksek artış yüzde 1751 ile Venezüella’ya yapılan ihracatta görüldü. AB’nin kriz içinde bulunan ülkeleri ‘ihracat artış ligi’nde yer almazken, Norveç’e ihracat yüzde 153, Libya’ya yüzde 224, Yemen’e yüzde 354, Bangladeş’e yüzde 207, Etiyopya’ya yüzde 99, Sudan’a yüzde 61 artış gösterdi.