Tütün Nasıl Saklanır?

10/06/2013 0 ile admin

111

Tütününüzün nem seviyesi, aldığınız tadı ve içiminizi yakından ilgilendirir. Çok kurumuş veya fazla nemli bir tütün sizekeyifli bir içim sağlamayacaktır. Tütününüzün nem seviyesini test etmenin en basit yönteminden kısaca bahsedelim. Yöntemin orjinal ismi “pinch test”. Biz buna tütünü “sıkıştırma testi” diyeceğiz. Elinize test etmek istediğiniz tütünden bir tutam alın. İki parmağınızla tütünü sıkıştırın; birkaç saniye bekleyin. Daha sonra tütünü bırakın ve gözlemleyin. Bıraktığınızda kırılıp ufalanıyor ve dağılıyorsa, tütününüz çok kuru, birbirine yapışıp kaldıysa çok nemli, birbirinden hızlıca ayrılıyor, çözülüyor ve eski haline geri dönebiliyorsa iyi bir nem seviyesine sahiptir diyebiliriz.

Aldıktan sonra, gazete kağıdını salona serip üstüne tütünleri koyun. Yün gibi açıp serebilirsiniz gazeteye. Birkaç saat dursun öyle, fazla nemini atsın. Elinizle sıkın, sıktıktan sonra kendini geri topluyorsa tamamdır. sağlam bir saklama kabına koyun ağzını sıkıca kapayın hiç bişey olmaz.

Tütününüzü, cam kavanozlarda saklayabilirsiniz. Herhangi bir cam kavanoz işinizi görecektir, çoğunun kapağı vakumludur.  Tütününüz kuruduğu zamanda dünyanın sonu değildir, nemledirebilirsiniz. Nemlendirmek için dikkatle bir kaç damla su serpiştirip tekrar kapatabilirsiniz, nem içeride dağılacaktır ve 1-2 günde tütün kendini toparlayacaktır. Popüler olarak dilden dile dolaşan diğer bir yöntem, kuruyan tütüne portakal, mandalina vb. kabuğu atmaktır. Bu yöntem de gayet yaratıcı ve işe yarayan bir çözümdür. Kapalı kap içerisinde 1-2 günde, kuru tütün bu kabuklardaki nemi çekecektir.

Benzer Aramalar:

tütün nasıl nemlendirilir
tütün nasıl muhafaza edilir
sigara tütünü nasıl saklanır
tütün nasıl işlenir
tütün nasıl sarılır
tütün nasıl kurutulur
tütün sarma makinası
tütün saklama
tütün nasıl saklanmalı?
tütün saklama yöntemleri?
tütün nerede saklanır?