TÜTÜN OYUNU BÜYÜK BEĞENİ KAZANDI

26/07/2013 0 ile admin

TÜTÜN OYUNU BÜYÜK BEĞENİ KAZANDI

Çelikhan Halk Tiyatrosu Adıyaman’da sahnelediği “Tütün Oyunu” ile herkesin gönlünde taht kurmayı başardı..
 Adıyamanlı tütüncülerin yaşadıkları sorunlar ve sıkıntılar Çelikhan Halk Tiyatrosu tarafından Adıyaman Halk Eğitim Salonunda Kürtçe bir oyunla sahnelendi. Adıyaman Tütün Platformunun organize ettiği gecede sahnelenen Kürtçe “Tütün Oyunu” özellikle tütün üreticileri ve köylü vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Kendileri amatör ama yaptıkları etkinliklerle profesyonelleri aratmayan bir ekip olan Çelikhan Halk Tiyatrosu ilçenin en önemli geçim kaynaklarından olan halk arasında Kaçak Tütün olarak adlandırılan ve kıyılmış sarma sigara tütünü ile geçimin sağlayan insanların yaşadıkları sorunları doğaçlama olarak Kürtçe sahneledi.

 

Video: DHA

Halk Eğitim Salonunda düzenlenen etkinliğe Adıyaman CHP Millet Vekili Şevket Köse, Ak Parti İl Başkan Vekili Halil İbrahim Fırat, CHP İl Başkan Vekili Hüseyin Şahin, BDP İl Başkanı Mehmet Varol, Adıyaman Tütün Platformu sözcüsü Av. Abdurrahman Tutdere, tütün üreticileri, muhtarlar ve çok sayıda Çelikhan’dan gelen vatandaş katıldı.

Kürtçe Tiyatro izlemenin keyfini çıkaran tütün üreticileri ve muhtarlar yaşadıkları sıkıntıları dile getirirken; “Binlerce insan geçimini Çelikhan’da tütüncülükle sağlıyor. Hükümet bize sadece 50 kilo tütün üretme hakkı verse de bunu pazara götürebilmek için çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Hatta satmak isterken yakalanıp ceza kesilerek ekmeğimizden edilmeye çalışıyoruz. Yakında bir seçim var. Eğer hükümet bu sorunu çözmezse bizlerde seçimlerde sandığa gidip oyumuzu kullanmayacağız.

Madem sigara yasağı var her yerde sigara içmeyi yasaklıyorlar neden Amerika’dan tütün ithal edip Türkiye’de satıyorlar. Onlara yasak yok da bize neden yasaklar ve ceza var anlamıyoruz. Biz ekmek paramızın derdindeyiz ve geçinebilmek için küçücük tarla bile sayılmayacak bahçelerde tütün yetiştiriyoruz. Eğer bu tütün elimizden giderse bizler buradan göç etmek zorunda kalacağız.” şeklinde konuştu.

Adıyaman Tütün Platformu sözcüsü Av. Abdurrahman Tutdere düzenlenen etkinlikle ilgili olarak, Adıyaman Tütün Platformu olarak son dönemlerde Adıyaman’daki tütün üreticilerinin yaşamakta olduğu sıkıntıları Türkiye Kamuoyuna ve Adıyaman Kamuoyuna duyurmak için böyle bir etkinlik tertiplediklerini söyledi.

Tütün yasasından birçok üreticinin mağdur olduğunu kaydeden Tutdere; “Son dönemlerde özellikle 4733 sayılı yasanın 8. Maddesinin uygulanması nedeniyle Adıyaman’daki tütün üreticileri çok büyük bir mağduriyet yaşamaktadırlar. Adıyaman’da doğrudan 100 Bin kişinin yaşam hakkıyla ilgili olan tütünün ve tütüne yönelik bu uygulamalar Adıyaman üreticisini perişan etmektedir. Amacımız parlamentoda tütün üreticilerinin yaşamakta olduğu sıkıntıları parlamentoyu bu konuda çözüm üretmeye davet etmek ve demokratik bir kamuoyu oluşturmak. Bu nedenle b öyle bir etkinlik düzenledik” dedi.

Adıyaman’daki bütün tütün üreticilerinden vatandaşlarımız ve halkımız bu konuda siyasilerden bir beklenti içerisinde olduklarını belirten Tutdere şöyle devam etti:

“Bu beklentilerin iktidar ya da parlamentoda grubu bulunan siyasi partiler tarafından karşılanmaması surumun da tabi ki üreticilerimiz haklı olarak en demokratik hakları olan sandıkta bunun hesabını soracaklardır. Oy vermeyeceklerini de açık bir yüreklilikle söylemektedirler. Bu da üreticilerin ne kadar büyük bir sıkıntı içerisinde olduklarının en büyük göstergesidir. Bu nedenle bütün siyasi partilerden ve parlamentodan bu sorunun çözümü noktasında biran evvel çözüm üretmelerini beklemekteyiz.”