Tütün Platformu Sözcüsü Tutdere, Milletvekillerini Topa Tuttu

25/07/2013 0 ile admin

Tütün Platformu Sözcüsü Tutdere, Milletvekillerini Topa Tuttu:“Adıyaman Milletvekillerinin Artık Adıyaman İçin İnisiyatif Alma Zamanı Geldi!”

Hükümetin 2011-2013 yıllarını kapsayan tütün ve tütün mamulleri kaçakçılığı ile mücadele eylem planının yürürlüğü girmesinden sonra gazetemize açıklamalarda bulunan Adıyaman Tütün Platformu sözcüsü Av. Abdurrahman Tutdere, “Adıyaman milletvekillerini taahhütlerine sahip çıkmaya ve Adıyaman tütün üreticilerinin sorunlarının çözüm noktasında TBMM’de insiyatif almaya davet ediyoruz” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Bütçe Görüşmeleri sırasında söz alan CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu Adıyaman’ın kanayan yarası olan tütün sorununu gündeme taşımasını değerlendiren Adıyaman Tütün Platformu sözcüsü Av. Abdurrahman Tutdere, Adıyaman milletvekillerini eleştirerek topa tuttu.

“Tütün ve tütün mamulleri ile ilgili yeni düzenleme Adıyamanlıları mağdur ediyor”

Adıyaman’ın sarmalık kıyılmış tütün sorunun CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu tarafından dile getirilmiş olmasının takdire şayan bir olay olduğunu dile getiren Tutdere, “Adıyaman milletvekilleri seçimin üzerinden uzunca bir süre geçmesine rağmen bu konuya duyarsız kalmaları tütün üreticilerini hayrete düşürmüştür. 12 Haziran genel seçimler öncesi gerek iktidar gerekse muhalefet milletvekilleri adayları bütün seçim çalışmalarında seçildikleri takdirde Adıyaman’ın en önemli sorunun takipçisi olacaklarını defalarca yazılı ve görsel medyada dile getirmişlerdi. Ancak seçimden bugüne kadar tütün üreticilerinin sorunları konusunda herhangi bir çalışma yapıldı. Adıyaman Tütün Platformu olarak Adıyaman milletvekillerini taahhütlerine sahip çıkmaya ve Adıyaman tütün üreticilerinin sorunlarını çözümü noktasında TBMM’de insiyatif almaya davet ediyorum. Tütün ile ilgili gerek yürürlükte bulunan 4733 sayılı yasanın 8. maddesi gerek Başbakanlığın 26 Ekim 2011 tarihli tütün ve tütün mamulleri kaçakçılığı ile mücadele eylem planına ilişkin düzenlemeleri Adıyaman tütüncülüğünü tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bu durum Adıyaman’da binlerce ailenin işsiz ve aşsız kalması sonucunu doğuracaktır.  Gerekli yasal düzenlemelerin biran önce yapılması için Adıyaman milletvekillerini göreve davet ediyorum” dedi.

Tütün ve tütün mamulleri kaçakçılığı ile mücadele eylem planın Adıyaman’da uygulanması halinde çok büyük mağduriyetlere ve tütünün yok olmasına neden olacağına dikkat çeken Tutdere, “Bu yasanın uygulanması halinde ilimizde bulunan başta Çelikhan olmak üzere birçok aile mağdur olacaktır. Bu yasanın ilimiz için bir mağduriyet yaratmasına rağmen Adıyaman milletvekillerinin bu olaya sessiz kalmasına bir anlam veremiyorum. Bu yasanın görüşmeleri esnasında ilimiz milletvekilleri neden gerekli tepkiyi dile getirdiler” şeklinde konuşarak Adıyaman milletvekillerine tepki gösterdi.