TÜTÜN ŞİRKETLERİ, ÇOCUKLARI “HOŞ” PAKETLERLE ÇEKİYOR

27/07/2013 0 ile admin

İngiltere’de yapılan bir araştırma, tütün şirketlerinin, 6-11 yaş arasındaki çocukları sigara içmeye çekmek için “ustalıkla hazırlanmış, hoş” paketlere başvurduğunu gösterdi. Çocuklar, sigara paketlerine ilişkin, “Harikalar diyarındaymışsınız gibi hissettiriyor” gibi yanıtlar verirken, kızlar, sigarayı parfüm, makyaj ve çikolatayla, erkekler ise olgunluk, popülarite ve güvenle ilişkilendirdi. LONDRA(ANKA)-Türkiye’de de sigara kullanımını önlemek için çalışmalar devam ederken İngiltere, çocukların tehlikede olduğu uyarısını yaptı. İngiltere’de yapılan bir araştırma, tütün şirketlerinin, 6-11 yaş arasındaki çocukları hedeflemek için “ustalıkla hazırlanmış, hoş” paketlere başvurduğunu gösterdi. Çocuklar, sigara paketlerine ilişkin, “Harikalar diyarındaymışsınız gibi hissettiriyor. Bana bir Ferrari’yi hatırlatıyor” gibi yanıtlar verirken, kızlar, sigarayı parfüm, makyaj ve çikolatayla, erkekler ise olgunluk, popülarite ve güvenle ilişkilendirdi.
İngiliz Independent gazetesi, İngiltere’de yapılan araştırmkacak-tutun-ele-gecirildi-celikhan-tutunaya dikkat çektiği haberinde, tütün şirketlerinin, 6-11 yaş arasındaki çocukları hedeflemek için ustalıkla hazırlanmış hoş sunumlara başvurduğunu ve gençleri sigara içmeye çekmek için sigara paketlerini örneğin parfüm şişesine benzettiklerini vurguladı.

-“HARİKALAR DİYARINDAYMIŞSINIZ GİBİ HİSSETTİRİYOR”-

Sağlık Bakanlığı ve İngiliz Kanser Araştırmaları Vakfı, araştırmanın, markaların ve tütün endüstrisinin gücünün tüyler ürpertici olduğunu gösterdiğini söylerken, paketlerin hoş bir şekilde sunumunun, 6-11 yaş arasındaki çocukları çektiğini gösterdiğine işaret eden gazete, çocukların sorulara “Harikalar diyarındaymışsınız gibi hissettiriyor. Bana bir Ferrari’yi hatırlatıyor” gibi yanıtları verdiğini kaydetti.
Independent, tütün şirketlerinin paketin ürünlerini desteklemek için kilit bir unsur olduğunu kabul ettiklerini belirterek, araştırmacılar tarafından Philip Morris’in iç yazışmalarından elde edilen, “Hiçbir şeye sahip olmadığınız zaman bile paketleme bizim pazarlamamız” ifadesine yer verdi.

-SİGARA PAKETİ: “PARFÜM, MAKYAJ, ÇİKOLATA, OLGUNLUK, POPÜLARİTE, GÜVEN”

İngiltere’de yapılan araştırma, kızların, parfüm, makyaj ve çikolatayla ilişkilendirdikleri “Silk cut ve Vogue Superslim” erkeklerin ise, olgunluk, popülarite ve güvenle bağ kurdukları “Marlbro Bright Leaf, Lambert and Butler ve B&H” sigara markalarını seçtiklerini gösterdi.
Londra College Üniversitesi’nden Profesör Rober West ise, “Tütün şirketleri, ürünlerini çocuklara pazarlamadıklarını iddia ediyorlar. Ancak, gerçek ürünlerinin çocuklar için çekici olduğu. Bu çocukları korumayla ilgili” dedi.

Kaynak : http://www.haberx.com/tutun_sirketleri_cocuklari_hos_paketlerle_cekiyor