Tütün ticaretinin önündeki yasak kalksın

02/04/2014 0 ile admin

Tütün ve Adıyaman Tütünü

Tütün ve Adıyaman Tütünü

Adıyaman Tütün Platformu Sözcüsü avukat Abdurrahman Tutdere, tütün ticaretinin yasak olması nedeniyle Adıyaman’ın sarmalık kıyılmış tütününe değişik illerde polis tarafından el konulmasına tepki gösterdi.

Tütün üreticilerinin çok büyük sıkıntılarla karşılaştığını belirten avukat Tutdere, “Bu mağduriyet halen devam ediyor. Mevcut yasasının değişmemiş olması, milletvekillerimizin bu konuda gayret sarf etmemeleri Tütün Platformu’nu derin bir şekilde üzmektedir. Tütün üreticilerinin beklentileri bugüne kadar gerçekleştirilmedi. Geçen hafta içerisinde Osmaniye’de Adıyamanlı bir vatandaşın tütünü yakalanırken, Adana, Mersin, Samsun ve Türkiye’nin değişik illerinde her gün bu konuya ilişkin yakalamalar gerçekleşiyor. Tütünlerin yakalanma sırasında vatandaşın tütünlerine el konuluyor. Bu da yetmiyormuş gibi bu insanlara idari para cezası veriliyor. Bu konuda özellikle Adıyaman kamuoyunun, sivil toplum örgütlerinin, siyasi parti temsilcilerinin el birliğiyle yasanın değiştirilmesi noktasında gerekli çalışmaları biran önce yapması gerekir. Aksi takdirde Adıyaman’daki tütün üreticileri başta olmak üzere bu işle geçimini sağlayan binlerce vatandaşımız mağdur olmaya devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Adıyaman Tütün Platformu’nun 2010 yılından bu yana çok değişik etkinliklerle tütün meselesini sürekli gündeminde tutarak, çözüm önerilerinin ise kamuoyunda tartıştığını belirten Tutdere, şöyle konuştu; “Bugüne kadar gelinen noktada mevcut yasada yapılan ufak bir değişiklikten başka herhangi bir olumlu adım atılmadı. Tütün platformu olarak özellikle Adıyaman’ın siyasilerinden ve bürokratlarından gerekli desteği alamadık. Bunun nedenini bizde anlamış değiliz.” dedi.

Seçim öncesi tüm siyasi patilerin yetkilileri, aday adayları, milletvekilleri tütün konusunda parlamentoya gittiklerinde gerekli çalışmaları yapacakları noktasında taahhütte bulunduklarını kaydeden Tutdere, “Fakat bu taahhütler bugüne kadar gerçekleşmedi. Platform olarak bu konuda çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Tütün kurultayından sonra hazırlamış olduğumuz raporumuzu kısa bir süre içerisinde Ankara’da bulunan milletvekillerimize ileteceğiz. Bu konudaki mücadelemizi sürdüreceğiz. Sarmalık kıyılmış tütüne ilişkin mağduriyetler son bulununcaya kadar platform olarak çalışmalarımız devam edecektir. Şu andaki mevcut düzenlemeye göre tütün ticareti yasak. Mevcut yasaya göre hiçbir şekilde tütün ticareti yapamıyorsunuz.” şeklinde konuştu.