TÜTÜN VE TÜTÜN MAMULLERİNİN ZARARLARI İLE İLGİLİ SEMİNER

04/08/2013 0 ile admin

14 Şubat 2012 salı günü, İlçemiz müftülük konferans salonunda 4 Şubat kanser haftası ile 9 Şubat Dünya sigara bırakma günü dolayısıyla halkımıza ve kurumlarda çalışan personellere, Erbaa Devlet Hastanesi kalite yönetim ve eğitim hemşireliği ile birlikte, Göğüs hastalıkları uzmanı, Dr.Nuray OKTAY tarafından seminer düzenlendi.Seminerde slaytlarla sunumları anlatan Uzm.Dr.Nuray OKTAY, tütün ve tütün ürünlerinin insan sağlığı üzerine olumsus etkilerini anlattı, sigara içen insanların karşılaştıkları riskleri anlattı. Slaytlarda anlatılan konu başlıkları ve zararlarını şöyle anlattı;

SİGARADAKİ EN TEHLİKELİ MADDELER;

 -Nikotin, Karbonmonoksit, Katran

 Sigara, içenlerin yarısını öldürmektedir. Her yıl 4.000.000 ölüm sigara nedeniyle gerçekleşmektedir. 2020 de her üç erişkinden birinin ölümü sigaradan olacaktır.

 SİGARA VE KANSER 

-Avrupa genelindeki 51 ülkede 1.2 milyon, dünya genelindeki 4.9 milyon insan her yıl sigaradan ölmektedir.-Ülkemizde ise en az 70.000 kişiyi öldürdüğü hesaplanmaktadır Akciğer kanseri dünyada, kanser ölümleri arasında, birinci sırada yer almaktadır.-Sigara ayrıca tükrük salgısını azaltır, yemek borusunun alt ucunun basıncını azalttığı için reflü hastalığına yol açar.-Ülser iyileştirmesini geciktirir.

-Özellikle alkol ile tüketildiğinde, pankreas ve karaciğer kanserine zemin hazırlar.

SİGARA VE BÖBREK

-Böbreğin kanlanmasını bozar.

-Böbreğin idrar süzülmesini sağlayan tübüllerde hasara neden olur.

-İdrarla protein kaybını arttırır.

-Hipertansiyonun kontrolünü zorlaştırdığı için böbrek yetmezliği gelişimine zemin hazırlar.

-Böbrek naklinde başarısızlığa yol açar.

-Böbrek tümörü için risk faktörüdür.

SİGARA VE KADIN

-Adet düzensizlikleri, kısırlık, erken menepoz, kemik erimesi.

Hamilelik sırasında, dış gebelik, erken doğum, erken membran rüptürü, ve düşük riskini arttırır.

SİGARA İÇERKEN MASUM GELEBİLİR AMA SİZDEN BİR CANAVAR YARATIYOR.

Seminerin sonunda pasif içicilik konusuna da değinen Uzm.Dr.Nuray OKTAY, Erbaa Devlet Hastanesinde çok yakında sigara bırakma polikliniği açılacağının müjdesinide verdi, vatandaşların bu konulara duyarlı olmaları gerektiğini söyleyerek proğramı bitirdi.