Tütün Yetiştiriciliği türkiye

20/05/2014 0 ile admin
Toptan tütün

Toptan ve Perakende Tütün Satış

Türkiye’de yaklaşık 350 bin kişinin geçim kaynağı olan tütün tarımı, yılda yaklaşık 450 milyon dolar ihracat getirisi sağlıyor.

Cumhuriyetin yüzüncü yaşının kutlanacağı 2023 yılında, dünyanın ilk beş tarım ülkesi arasında yer almayı hedefleyen Türkiye için oryantal tütün, bu hedefe ulaşmasına katkıda bulunacak en önemli tarımsal ürünlerden biri olarak öne çıkıyor.

Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı Mahmut Özgener, tütün tarımının ihracat açısından önemine dikkat çekti. Türkiye’de yaklaşık 85 bin tütün çiftçisinin bulunduğunu belirten Özgener, yaklaşık 350 bin kişinin geçimini tütüncülükten sağladığını vurguladı. Üretilen tütünün büyük kısmının ihraç edildiğini dile getiren Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı, tütün tarımı ve ihracatına ilişkin şu verileri paylaştı: “Türkiye, Oryantal tütün üretiminde dünyada 1. sırada yer almaktadır. Aynı zamanda dünyada en fazla tütün ihracatı gerçekleştiren ilk 10 ülke arasındayız. Bugün Türkiye, 48 ülkeye tütün ihraç ediyor. 2013 yılında tütün ihracatı yaklaşık 450 milyon dolar seviyelerindedir. Bu rakamları korumak ve daha yukarılara taşımak, 2023 Türkiye İhracat hedeflerimize ulaşmak için çok önemli.”

Türk tütününün küresel rekabetçiliğinin korunması gerektiğine vurgu yapan Özgener, sözlerini şöyle tamamladı: “Yüzbinlerce çiftçinin geçim kaynağı ve milyonlarca dolar ihracat getirisi olan tütün tarımı sosyoekonomik açıdan da büyük öneme sahiptir. Bu bağlamda, Tarım Bakanlığımızın da büyük takipçisi ve destekçisi olduğu bilinen ‘iyi tarım uygulamalarını’ tütün tarımında da yaygınlaştırmaya gayret göstermeliyiz. Böylece, Oryantal Türk tütününün global pazarda rekabetçiliği artacak; ihracata ve istihdama verdiği destek büyüyecektir. Tütün Kontrolü Taraflar Konferansında, özellikle tütün yetiştirmeyen ülkelerin gündeme taşıdığı, üretime getirilmek istenen dayanaksız yasak ve sınırlama önerilerine karşı, Türk tütüncüsünü ve tütün ihracatımızı korumak hepimizin ulusal görevidir”