Tütünsüz Nargileye de Yasak Geliyor

26/07/2013 0 ile admin

Sağlık Bakanlığı, kapalı mekânlarda tütünsüz nargile içilmesinin de yasaklanması için kanun taslağının hazır olduğunu belirterek, taslağın önümüzdeki günlerde TBMM’ye sunulacağını bildirdi.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, halk arasında bitkisel nargile olarak bilinen tütünsüz nargile kullanımının kapalı mekânlarda kullanımına ilişkin yürütülen çalışmaların son aşamaya geldi.
Tütünsüz nargile kullanımının şu anda serbest olduğunu, ancak yakalanması yönünde çalışmaların olduğunu belirten yetkililer, ”Şu anda serbest ama bunun yasaklanması için kanun taslağımız hazır. Önümüzdeki günlerde meclise sunulacak. Her türlü tütün ve tütün mamulünün kapalı mekânlarda kullanımı yasaklanacak” ifadesine yer verdi.
TÜTÜNSÜZ NARGİLE DE ZARARLIDIR
19 Temmuz 2009 tarihi itibarı ile 4207 sayılı tütün mamullerinin zararlarının önlenmesi ve kontrolü hakkında kanun hükümlerinin uygulanmasının ardından, tütün ürünü içermeyen bitkisel nargile Türkiye pazarına girmiş ve nargile tiryakilerinin ve işletmecilerinin tercihi haline gelmişti.Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, tütün içeren nargilenin sağlık açısından zararlarının iyi bilinmediğini ifade ederek, ”Bu durumda tütün endüstrisi, tütün içermeyen nargilelik ürün üretmeye başladı. Bu ürün, tütün içermediği için tütün kontrolü ile ilgili yasal düzenlemeler tarafından kontrol edilemiyor. Ancak nargilede yakılan ürün, tütün içermese de sağlık açısından zararlıdır” diye konuştu.

Bu zararların üç başlıkta ele alınabileceğini ifade eden Bilir’in verdiği bilgiye göre, ”İçinde tütün olmasa da bitkisel bir ürün ateş üzerinde yakılıyor ve meydana gelen duman kullanıcı tarafından solunuyor. Yanma sırasında karbonmonoksit, karbondioksit, azotlu bileşikler, hatta katran gibi zehirli ve tahriş edici maddeler oluşabiliyor ve bu maddeler solunum yolu ile vücuda giriyor.