ümsiad Şube Başkanı Çakmak Açıklaması

26/07/2013 0 ile admin

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Adıyaman Şube Başkanı Erkan Çakmak, Türkiye’de işsizliğin azaldığını belirtti.

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Adıyaman Şube Başkanı Erkan Çakmak, Türkiye’de işsizliğin azaldığını belirtti.

Başkan Çakmak, yaptığı açıklamada, TÜMSİAD olarak ülke genelinin ekonomik gelişmelerini yakından takip ettiklerini, bu kapsamda son dönemde görülen ekonomik gelişmeler ileri derecede memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Her geçen gün ekonomiye ilişkin iyi haberler gelmeye devam ettiğini belirten Çakmak, şu bilgileri verdi:

“Aralık ayında işsizlik 1,6 puan azalarak yüzde 9,8’e düştü. İşsizlik oranı 2011 Aralık ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,6 puanlık azalışla yüzde 9,8 olarak gerçekleşti. İşsiz sayısı da 353 bin kişi azalarak 2 milyon 576 bin kişiye düştü. İşsizlik oranı 9 aydır tek hanede bulunuyor. Kentsel yerlerde işsizlik oranı 2 puanlık azalarak yüzde 11 buçuk, kırsal yerlerde ise 0,7 puanlık azalışla yüzde 6 buçuk oldu. Türkiye’nin Şubat ayı ihracat rakamları açıklandı. Buna göre Türkiye’nin Şubat ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10.4 artarak 11 milyar 156 milyon 148 bin Dolar olarak gerçekleşti.”

Şubat ayında en fazla ihracatın 1 milyar 642 milyon dolar ile otomotiv sektöründe gerçekleştiğini ifade eden Çakmak, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Kimyevi maddeler sektörü 1 milyar 393 milyon dolarla ikinci, Çelik sektörü ise 1 milyar 368 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı. Şubat ayında en fazla ihracat artışını yüzde 224.2 ile savunma sanayi sektörü, yüzde 88.3 ile tütün sektörü ve yüzde 50.7 ile gemi ve yat sektörü gerçekleştirdi. Şubat ayında iller bazında en fazla ihracat gerçekleştiren iller sırasıyla Gaziantep, Ankara, Manisa ve Adana şeklinde gerçekleşti. Kocaeli’nin ardından İzmir ve İstanbul 6. sırayı paylaştı. Tüm bu verilere Adıyaman’ımızın da katkı yapmasın temenni ediyoruz.”