Zamma karşı tütün hamlesi

26/07/2013 0 ile admin

Hükümetin vergi oranlarını artırması ile birlikte sigaraya yapılan yüzde 30’luk zam, tiryakileri açıkta satılan tütünlere yöneltti. Zamların ardından açık tütün satışlarının yüzde 50 artması karşısında sigara bayileri de açık tütün satmaya başladı.
Fiyatı kalitesine göre 25 ila 50 lira arasında değişen bir kilogram tütünden, 50 paket sigara çıkıyor. Tütün sarma makinesi 5 liradan, 200 adetlik filtreler ise 3 liradan satılıyor. Bir paket sigara, filtre ile birlikte tiryakiye 2 liraya mal oluyor. Piyasada 15 çeşit bulunan tütünler,Adıyaman, Diyarbakır, Muş gibi yetiştirildiği kentin adıyla anılıyor. Fiyat sıralamasında ise ilk sırayı kilogramı 50 liradan satılan Bitlis tütünü alıyor.
Sigaraya gelen yüksek zamlardan sonra, daha ekonomik olduğu için tüketicilerin tütünü tercih etmeye başladığını belirten satıcılar, gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirtiyor.
Bursa Tekel Bayileri Odası Başkanı Sabahattin Yıldırım, zam nedeniyle satışlarında büyük düşüş yaşandığına dikkat çekerek, bayilerin zor durumda kaldığını söyledi.
Ekonomik krizin ardından 2009 yılında 228 üyelerinin iflas ederek, işyerini kapatmak zorunda kaldığını vurgulayan Yıldırım, “Zam yapılacağı için üreticiler yılbaşında mal vermedi. Vatandaşlar da bizi haksız yere stokçulukla suçladı. Yetmezmiş gibi zamdan sonra satışlarımız korkunç düştü. Bir haftadır çok zor durumdayız. Zamların geri çekilmesini istiyoruz. Akise halde Tekel bayileri ayakta kalamaz” diye konuştu.